Aile Şirketleri ve Stres Yönetimi -I

This post has already been read 359 times!

Aile Şirketlerinin Özelinde Stres …..???

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları;

Bulunduğumuz aile ortamı, çalıştığımız şirketlerde çeşitli gerekçelerden dolayı stresli anlar yaşadığımız günümüzün kaçınılmaz bir gerçeği. Konu aile şirketi olunca stres faktörleri, stresin evrilmesi vb olgular farklı derinliklerde karşımıza çıkmaktadır. Profesyoneller olarak zaman zaman hazırlıksız da yakalanırız bu stres sahnelerine. Aile şirketlerinde oluşan streslerin biraz daha farklı olması yine aile şirketinin yapısından kaynaklanmaktadır. Ne demek şimdi? Aile şirketleri, iş dünyasında faaliyet  gösteren aileler, hem duygusal hem de finansal talepleri yönetiyorlar. Duygu ve finans karması kendi içerisinde farklı stresleri barındırabilir.

Aile şirketlerinde stres yönetimi, strese bakışı ve hangi faza kalındığı oldukça etkilemektedir. Bazı aile şirketleri özellikle riskli ve belirsiz durumlarda sakin kalabilirken, bazıları müthiş bir çarpan etkisi ile stres ortamını içinden çıkılmaz kaosa çevrimekte oldukça başarılı  ( ! ) olmaktadırlar.

Geçmişteki kayıpları ve korkularını bırakmayanlar stresi gerçekten çok büyütmektedirler. Geçmişi yok sayın demiyoruz ve fakat geçmişe de takılıp kalmamanın, şimdiki anın gereksinimine odaklanmanın yolları bulunup uygulanmalı.

Şimdiki anın gereksinimine odaklanmak ve etkin stres yönetimi için;

Güven veren liderlerin oluşturulması ve bu liderlerin sahnede yer alması

Liderlerin kendisi ve yol aldığı takım arkadaşlarının sakin olabilmesi stres yönetimi anlamında kaliteli farkındalığının oluşturulması.

Oluşturulan, üzerinde çalışılan farkındalık ile stresli, duygusal durumlara sakince tepki verme yeteneğini geliştirmek, aile firmaları için bir oyun değiştirici olabilmesini sağlamak.

Farkındalık çalışmaları aslında tüm organizasyonlar için oldukça değerli enstrüman olduğunu belirtmekte fayda var. Aile şirketlerinde farkındalık uygulamalarının niçin önemli olduğunu paylaşacak olursak: Başkalarının çok zor – hatta saldırgan – davranışlarıyla karşı karşıya kaldığında merhamet ve güveni sürdürme yeteneği geliştirmek çok önemlidir. Karmaşık, çok yönlü durumlar almayı ve kasıtlı, odaklanmış dikkatle cevap vermeyi öğrenmek önemlidir. Bu kapasitelerin tümü farkındalık uygulamaları ile geliştirilebilir.

Gelecek durakta “Farkındalık Oluşum Süreci”  ile yolculuğumuzu sürdürebilmek dileğiyle;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir