İçinizdeki Lideri Keşfedin-XIII

This post has already been read 212 times!

Sosyal Senaryo Odaklı Liderlik ???

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları

“İçinizdeki Lideri Keşfedin” yazı dizisinin önceki duraklarında liderlik potansiyeline sahip olup olmama durumu, liderlik potansiyelinin açığa çıkartılmasını sağlayacak faktörler, liderlik ve vizyon parametreleri, her yer de ve her gün liderlik yaklaşımı, değişim ve liderlik ilişkisi, kültürel çeşitlilik ve liderlik ilişkisi, çeşitlilik yönetimi, organizasyon ve müşteri ilişkisi, kariyerin ve işin değişen tanımı, teknoloji ve değişen diğer yenilikler, değişen koşulların liderlik sürecine ve liderlere etkisi, karşılıklı bağımlılık liderlik ihtiyacı – stili, liderlik yeni dönem – yeni beceri setlerine dair paylaşımları gerçekleştirdik.

Bu durakta “Sosyal Senaryo Odaklı Liderlik” kapsamında zihin jimnastiği yapılmasına ne dersiniz?

İş dünyasında faaliyet gösteren şirketler belirledikleri hedeflerin gerçekleştirilmesi adına analitik senaryolar kadar sosyo – ekonomik, organizasyonel gelişmeler odaklı sosyal senaryoları da oluştururlar. Özellikle 21.yüzyılın ilk çeyreğine doğru gelinen bu zamanlarda sosyal senaryoların oluşturulmasına ayrılan zaman, enerji ve kaynak gittikçe artmaktadır.

Tüm senaryo türlerinde olduğu gibi sosyal senaryoların oluşturulması ve uygulanmasında liderlerin rolü oldukça büyük bir paya sahiptir. Sosyal senaryolar oluşturulurken şirketin faaliyet gösterildiği ülkelerin ve organizasyonun mevcut durumda ve gelecekteki sosyal doku fotoğraflarının iyi çekilmesi adına çalışmalar gerçekleştirilir.

Sosyal senaryoların oluşturulmasının şirketlere farklı kazanımlar sağlamaktadır, kazanımlardan birisi kuruluş da hangi görünüm veya görünüm grubunun baskın olduğunun anlaşılmasıdır. Tarih, kültür ve mevcut liderlik stili şirketteki görünümün oluşmasına etkisi olduğunu göz ardı etmek mümkün değil. O zaman sosyal senaryoların oluşturulması ve var olan sosyal dokunun – görünümün kendisinde liderlerin etkisi vardır.  Tam da bu nokta da geleceğe yönelik oluşturulacak sosyal senaryoların kazanımları neler olabilir? sorusu akıla gelebilir.

Sosyal anlamda değişim gösterecek toplumun ihtiyaçlarına uygun organizasyonel kültürün formatlanma derinliği netleştirmek ve bu konuda yol haritasının oluşturulması ile gerekli hazırlıkların yapılması ile birlikte organizasyonel esneklik yeteneğine sahip olunur.

Sosyal senaryolar oluşturulurken sorulmasında fayda olan sorulardan bazıları :

Mevcut ve gelecekteki bireyleri toplumların anlam arayışları nelerdir? Hangi konular, olgular, parametreler kendileri için anlamlıdır?

Özetle anlam arayışını anlayabilmek.

Organizasyon genelinde mevcut ve gelecekte çalışanların başarılarını onaylamak adına ödüllendirme mekanizmasının içerisinde neler olacak?

Organizasyondaki bireyler ve hizmet verilen toplumları hizmetler ve ürünle ile nasıl etkileyeceğiz? Sorularımızın odağını onaylama, ödüller, etki, hizmet ve anlam parametrelerinin olmasında fayda var.  

İçimizdeki liderlik potansiyelini açığa çıkartmak liderlik perspektifinde keşif yolculuğumuzu gerçekleştirirken değerler ülkesine uğramak ve bu pencereden kendimizi yoklamamızda fayda var.

Gelecek durakta “Liderlik Keşfi ve Değerler” ile yolculuğumuzu devam ettirmek dileğiyle,  

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir