Tedarik Zinciri Yönetiminde Kariyer Yolculuğu -IV

This post has already been read 197 times!

Tedarik Zinciri Yönetim Süreç Liderlerinin Karakteristik Özellikleri…????

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@tsgelisim.com paylaşım dostları;

Tedarik Zinciri Yönetiminde Kariyer Yolculuğu yazı dizimizin önceki duraklarında bu kapsamda paylaşım yapılmasının gerekçesine, tedarik zincir yönetiminin şirketlere katkıları, şirketlerin geliştirdikleri iş modellerine, tedarik zinciri yönetimi ile gündeme gelen konular ve uygulamalar, tedarik zinciri yönetiminde etkin rol alan profesyonel çalışanlara dair paylaşımlarda bulunmaya çalıştık.

Bu durakta “Tedarik Zinciri Yönetim Süreç Liderlerinin Karakteristik Özelliklerine” odaklanarak beyin fırtınası yapılmasına ne dersiniz?

Konu ne olursa olsun liderlerin liderlik ettikleri konularda çoklu disiplinlere hakim olması liderin etkililiğini pozitif olarak yükseltir. Tedarik zinciri yöneticisi – liderinin de çoklu disiplinler ile ilgili teknik ve uygulama bilgisi olması oldukça önemlidir.

Niçin bu kadar kritik öneme sahiptir? Aslında cevabı tedarik zinciri yönetim kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerde saklıdır, biz yine de gözler önüne serelim ne dersiniz? Tedarik zinciri yönetim süreci doğasında disiplinler arası, lojistik, dağıtım, satın alma, üretim, envanter yönetimi, hatta pazarlama ve ürün geliştirme süreçlerini barındırmaktadır veya bu sürçleri kapsaycak şekilde tedarik zinciri süreci yönetilir, sürece liderlik edilir.

Disiplinler arası işleri yönetmek, liderlik etmek adına;

Tedarik zinciri yönetim sürecinde var olan  mevcut prosedürlerin gözden geçirilmesi, Şirketin ihtiyaçlarını karşılamak için üretim, satın alma, depolama, dağıtım ve finansal tahminleri kolaylaştıracak  fırsatların analiz edilmesi, tasarlanması, planlanması ve uygulamaya alınması,

Maliyetlerin düşürülmesi,

Kalite ile birlikte müşteri memnuniyetinin artırılmasını sağlayacak stratejilerin geliştirilmesinden sorumludur liderler ve yöneticiler.

Yukarıdaki sorumlulukların yanı sıra tedarik ziniciri yöneticilerinin ve liderlerinin; dağıtım merkezi operasyonlarını, nakliye, tedarikçi operasyonlarını, operasyon yönetimini, maliyet-fayda analizini, süreç iyileştirmeyi ve lojistik stratejisini bilmeleri gerekir; dahası, mükemmel yönetim ve iletişim becerilerine ihtiyaç duyarlar.

Tedarik ziniciri yönetim sürecinde geliştirilen çözümlerin tedarik zinciri sürecinde aktif rol alan aktörler ile de paylaşılması marjinal katkılar sağlar.  Tedarik ziniciri yönetim sürecinin liderlerinden etkin operasyon yönetimi ve kapsayıcı, katılımcı iletişim yeteneğine sahip olmasının beklendiği şeklinde özetleyerek yolculuğumuzun bir sonraki durağına doğru yola çıkabiliriz.

Gelecek durakta “Tedarik Zinciri Yönetim Sürecinin Detayları İle Gelen Liderlik “ olgusuna odaklanabilmek dileğiyle,

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir