Muhayyile….

This post has already been read 624 times!

Hediye ile Gelen Güzel Kelimeler Takvimi – Ocak 2020 için Güzel Bir kelime

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@tsgelisim.com paylaşım dostları

Hediye ile gelen güzel kelimeler takvimi yazı dizisi 2019 yılında alınan bir hediye ile başladı ve yolculuk 2019 yılının her bir durağına denk gelen  “Letafet”, “Meftun” , “müstesna”,  “Fevkalade”, “Tebessüm”, “Berhudar”, Müsterih”, “Saadet”,Bahtiyar”, “Harikulade”,  “Nefaset”  Ümitvar” kelimeleri ile gelenlere dairleri paylaşmaya çalıştık.

kelimelere olan ihtiyaç
2020 yılının Ocak ayına denk gelen Muhayyile kelimesi ile bu yıla giriş yapmadan önce takvimin arkasında yazılanı olduğu gibi paylaşmak isterim : “Belki hiç bilmediğimiz bir kelimenin anlamında gizlidir iyiliğe olan inancımız. Ya da yıllardır duymadığımız bir kelimenin tınısına sinmiştir çocukluğumuzun naifliği. Geleceğe umutla bakabilmek için güzel bir kelimeye muhtacız belkide. Güzel kelimeleri hatırlayalım. Ve hatırlatalım sık sık, önce kendimiz, sonra sevdiklerimize. Bu sene güzel kelimelere biraz daha yer açalım hayatımızda. Vesile olsunlar iyiliğe, güzelliğe ve umuda…… “

Ve ocak 2020 kelimesi Muhayyile ; olmamış şeyleri zihinde kurma ve kurgulama yeteneği. Hayal kurma gücü. Dilimize Arapçadan geçmiştir. Zihinde canlandırma manasındaki tahyil kelimesinden türetilmiştir.

Hangi yaşta, hangi statüde, hangi pozisyonda olursak olalım yaşam döngümüzün gereği bir şeyleri hayal ederiz değil mi? Hayal olmazsa da kağıda dökmeden, cümlelere dönüştürmeden zihnimizde bir tasarım yaparız değil mi? Hatta bu tasarımı yaparken tasarımızdan etkilenmelerini istediğimiz bireylerin, takımların ve toplulukların nasıl etkilenebileceklerini de canlandırırız zihnimizde. Belki de bu canlandırmadan dolayı adrenalimiz artar, strese girebiliriz ve-ya olumlu anlamda enerjimiz yükselebilir.

Bugün çevremizde yaşamımız şekillendiren tüm icatlar, keşifler, yeniden şekillendirmeler bir hayal ile başladı. Ve hayal edenler bu hayallerinin peşinden gittiler ve belki de hayalleri uğruna kendilerini yaşamadılar bile. Kelimeye baktığımızda olmamış şeyleri canlandırmayı vurgulamaktadır. Aslında zihinde canlandırdığımız her şey etkisinin nasıl olacağını bilemediğimizden dolayı olmamış kabul edebiliriz. Hayal etmek için gözleri kapatmak gerekebilir ve fakat hayalleri gerçekleştirmek için uygun zamanda uyanmak ve harekete geçmek gerekli.

Bir sonraki ayı Şubat için bakalım güzel kelimeler takvimimizde hangi kelime adına sohbet etme fırsatı yakalayacağız?

Sizi huzura ve başarıya götürecek hayallerinizin zengin olması dileğiyle;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...