Hayatın İçerisinden Gelen 7 Dakika – XI

This post has already been read 246 times!

7 Dakika İle Gelen “ Ev Yapımı Poğaça……?”

 Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları;

Hayatın içerisinden gelen 7 dakika paylaşım yolculuğunun önceki duraklarında bu yolculuğu özellikle bugünlerde  başlatma gerekçesi ile birlikte olabildiğince yaşamın normal günlerindeymiş gibi misafir ağırlama talimatının birinci ve ikinci bölümü, aynalar, kahve ve kırk yıllık hatıra, sorular ve sorular, ilk giren ilk çıkar mı?, kelimelerin gücü : talebe, öğrenci – öğretmen, ben kimim?, yazı arkadaşı – yazıdaş, meyva salatası ile paylaşımlarımızı devam etirdik.

Bu durakta “hayatın içerisinden gelen bir başka 7 dakikanın yazdırdığı, ev yapımı poğaça”  ile zihinsel ve duygusal dalgalanmaya devam edelim, ne dersiniz?

Ev yapımı poğaça özellikle ilk okullu yıllarda okul dönüşünün verdiği yorgunluk ve açlığın dansı yetmezmiş gibi akşam yemeğinde tüm aile ile birlikte yemek masasının etrafında yerini alıncaya kadar beklemenin getirdiği stres ile giderek şahlanan açlığı hafifletmek için tadı unutulmaz bir yiyecek efsanesidir.

Ev yapımı poğaça ile insanın hayatta sağlıklı bir şekilde yer alması ile nasıl bir ilişkisi olduğunun idrakı ev yapımı poğaçayı farklı ve bir o kadar değerli bir tahta oturtmaktadır. İyi bir ev yapımı poğaça için un, yumurta, süt, su, tuz kabartma tozu ve maya ile hamurun iyice yoğrulması ve bekletilmesi gerekiyor. İnsan oğlu da hayata dalarken içerden ve dışardan aldığı katkı maddeleri ile yoğruluyor ve hayat sahnesinde duruşunu belirlemesi için mayalanması ve demlenmesine de ihtiyaç var.

Hamura dönelim mayalanmasını tamamlayan hamurun içerisine peynir koyup, hamuru kapatıp yağlanmış tepsiye dizdik, tepsiye dizilmiş hamur poğaçaların yüzeylerine yumurtalarda sürüldü ve 200 derece fırına verildi ve pişmeye başladı. Belli bir süre sonra da mis kokular yayan poğaçalar fırından alınıp servis edilecek kaba konularak yeme yolculuğuna başlarız.

Ve insana geldiğimizdde yaşam denilen serüvende kendine sürekli eklemeler yaparak birde pişerek, olgunlaşarak yoluna devam eder insan oğlu.  

Gelecek durakta “Bir başka 7 dakika ile Hayatın İçinden Gelenler” ile yolculuğumuzu sürdürmek dileğiyle;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir