LİDERLER : TÜM ZAMANLARDA LİDERLERE NEDEN GEREK DUYULMAKTADIR?

This post has already been read 2925 times!

LİDERLER VE LİDERLİK

Merhaba www.ayseleevran.com ve www.etsgelisim.com paylaşım dostları

Liderlerle ilgili bir önceki durakta neden liderlere gereklilik duyulduğuna dair bir girizgah yapmıştık. Dilerseniz bu mola da, bu durakta liderlere gereksinim nedenlerini liderlerin özelliklerinden hareketle biraz daha derinleştirelim.

Evet liderlin özellikleri nelerdir? Lider doğulur mu? Lider olunur mu? .. vb soruları da zamanımızın elverdiğince bu soluklanmada ve-ya zamanımız yeterli olmaması durumunda bir sonraki soluklanma da cevaplama konusunda beyin fırtınası yapalım.

Liderlere neden gereklilik duyulur?

Liderlere;

var oldukları toplulukları bir arada tutabildikleri için mi? etkin bir yapıştırıcı olabilme özelliğinden dolayı mı? diğer bir değişle takım ve ekip oluşturabildikleri için mi?

birlikte hareket ettikleri, çalıştıkları, yol aldıkları bireylere değer verdiklerinde dolayı mı? her bir bireyin özel bir değerinden dolayı var olduğunun farkına olduklarından mı?

doğru kararlar verebildikleri için mi? sonucu daha başından gördükleri için mi?

ne olursa olsun sonuç elde etme odaklı, sonuç odaklı olduklarından mı? ihtiyaç duyulur.

Başka bir ifade ile bu özelliklere sahip bireyler liderlerdir ve liderler bu özelliklerinden dolayı da bulunduğu toplulukların bir arada yaşamalarını, üretmelerini ve yolculuk yapmalarını kolaylaştıran kişilerdir. Bu özellikler ile birlikte bu özelliklere sahip olduğu konusunda liderlerin etrafında var olan kişilere liderlerine inanmak isterler, liderler inandırıcı ve ikna kabiliyeti yüksek olan bireylerdir. Bu arada tüm özellikler farklı enerjileri, yetenekleri, tecrübeleri zorunlu kılması ile birlikte özellikle sonuç odaklı olunması derinlemesine analiz, analiz öncesi fazda da iyi düşünmeli hatta öyle bir düşünmeli ki bu düşünce zaman zaman liderin canını yakabilmeli. Derinlemesine düşünce; düşünülen, gündemde olan konunun enine boyuna ve tüm yönleri ile tartılması ve tüm parametrelerin hesaba katılması demektir. Üç yüz altmış derece ve tüm ihtimallerin hesaba katıldığı düşünce sistematiği ile birlikte iyi bir enerjiyi gerektiren bir yetenek de ikna gücüdür.

Bir sonraki mola da ikna gücü ile ilgili paylaşımda bulunmak üzere;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey YÖNETİMİ®

Share

You may also like...