PLANLAMA İLE GELEN ESNEKLİK-II

This post has already been read 1071 times!

PLANLAMA NEDEN ÖNEMLİDİR?

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları,

Planlama ve esneklik konulu yazı dizimizin bir önceki durağında planlamanın bir yetenek işi olduğuna ve planlama sürecine neden direnç gösterdiğimize dair bir giriş yapmıştık, bu durakta plan yapabilmenin bir uygarlık sorunu olduğu konusu ile planlama sürecinin detaylarına doğru bir yolculuk yapmaya çalışacağız.

Konu ne olursa olsun, planlama bir çerçeve çizmeyi, netleştirmeyi ve ortak hareket etmeyi sağlar. Örnek medya planlama için; hangi medya kanalları? Ne zaman? Niçin? Nasıl? Kim ile? Kim için? Hangi bütçe ile yapılacağı sorularına verilecek cevap verilmesi ile iyi bir çerçeve çizilmiş, medya ile ilgili yapılması gerekenler netleştirilmiş ve bu plan onaylandığında ortak bir fikir ve de hareket süreci başlamış olur.

Planlama ile gelen kolaylığı elde ettik. Pekiyi esneklik işin neresinde, çeşitli sebeplerden dolayı bir değişim olması durumunda gerekçeleri ile birlikte önceki plan üzerinde revizyonlar yapılır. elimizde yapılmış- onaylanmış bir plan olduğu süresince planda gerekli değişiklikleri yapmak kolaylaşır. Elimizde bir plan yoksa nerede ne yaptığımız ile ilgili ipin ucunu kaçırırız.

Plan yapabilmek ve o planı zaman bölümleriyle uygulama olanağı sağlayabilmek bir uygarlık sorunudur şeklinde bir ifade hangi ampulleri yaktırır bizde? Veya nerden çıktı buda diyerek red mi ederiz? planlama olgusuna dair kazanımları. Bir üniveristeden bir profesör ile seyahat sırasında konu nasıl geldi bilmiyorum, medeniyet- uygarlık- hassasiyet artıkça planlar yapılır ve plana riayete özel itina gösterilir. Plan yapan toplumlarda dakikalar ile zaman ifade edilir ve randevulu ziyaretler gerçekleşir. Hassasiyetin yeterli olmadığı uygarlık ile ilgili henüz soru işaretleri varsa planlamadan söz etmek mümkün değil, plan yapılsa bile plana riayet yeterli olmayabilir. Bu ortamlarda bırakın saati, gün ile hareket edilir ve randevu hassasiyeti istenilen seviyede değildir demişti. Şimdi galiba anlayabildim planlama ile uygarlık ilişkisini. Siz ne dersiniz? Gelecek durakta etkinlik planlama ile biraz daha planlama sürecini konuşabilmek dileğiyle,

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey YÖNETİMİ®

Share

You may also like...