İş dünyası ve Nepotizm -I

This post has already been read 486 times!

Nepotizm Kavramı İle Gelenler……… ???

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları;

20 yılı aşkın bir süredir çalışmalarımzın yüzde 50’inden fazlasının odaklandığı aile şirketlerinde karşımıza çeşitli sebeplerden dolayı tanıdık, yakın dairede yer alanlar ile çalışma isteği sürekli ajandalarımızda yer almaktadır. Yakın dairede yer alanlar ile çalışma isteği rotamızı nepotizme doğru çevirmektedir, nepotzsm konusunda 20 yılı aşkın süredir oluşturduğumuz deneyimi bugünlerde bir aile şirketinde akrabaların çalıştırılması konusunun formatlanması adına tekrar gündeme gelince bu konuda paylaşım dizisi başlatma kararı verdik.

Bizim dilimizde kayırmacılık olarak karşılığını bulan nepotizmin tanımına bakarak süreci sürdürmeye çalışalım, bu arada kayırmacılık ifadesi iş dünyasında şık olmayacağı düşüncesinden hareket ile nepotizm ifadesini kullanmayı tercih ediyoruz.

Nepotizm kelimesinin kökü “yeğenlere verilen statü olan nepos’tan “ gelmektedir. Nepos yani yeğenlere verilen statü veya öncelik aslında her şeyi iyice açıklamaktadır.

Nepotizm :

Bir akrabaya; bir pozisyon, iş, ayrıcalık vb. Vermek, özel iyilik veya haksız tercih göstermek;

Güçlü bir arkadaşın, erkin etki alanındaki diğer kişilerin haksız tercih edilmesi

Kişinin etkili statüsünün kişisel avantajından istifade edilmesini sağlayacak bireylerin tercih edilmesi

Liyakat ne olursa olsun ilişkiden ötürü hamiliğin ihsan edilmesi

vb şekilde ifade etmek mümkündür.

Ülkemizde nepotizme sıcak bakılmasının psikolojik ve sosyolojik karşılığına baktığımızda; “aile dostu”, “bizden biri”, “işi bilmese de güvenilir” .. vb nepotizmi rasyoneleştirilmesi ifadeleri ile karşılaşıyoruz.

Daha da ileriye gidilirse; aile dostumuz kendisinden bize zarar gelmez şeklinde kendilerini savunurlar, yalnızca aile bağlarına, akrabalığa dayalı bir işe alma kararı verilir.

Tüm aile şirketlerinde nepotizm kabul görüyor mu? elbette ki hayır ve fakat aileden yeterliliği ikinci plana atarak bizden birisi yaklaşımına sıcak bakanların sayısı da azımsanmayacak kadar fazla.

Bu yazı dizisin amacı nepotizmi iyi ya da kötü olarak ele almak değildir. Bu kavramı tüm yönleri ile analiz etmek avantaj ve dez avantajlarını uygulamadan örnekler ile paylaşabilmektir amacımız.

Gelecek durakta “Nepotizmin Derinlikleri” ile yolculuğumuzu sürdürebilmek dileğiyle  dileğiyle;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir