Sorular İle Gelen Huzur -I

This post has already been read 395 times!

Sihirli Sorular ve Shirli Sonuçlar  ??

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@tsgelisim.com paylaşım dostları,

Sizinde yaşamınızda olmuştur, birden bire öyle bir an gelir ki sıra dışı bir idrak durumu yaşarsınız. İdrak diğer bir değiş ile zihniniz ve kalbiniz arasında direkt bir bağlantı kurularak gönlünüzde, zihninizde evet der bir biriyle zır düşmeden yaşanılan durumdan keyif alır.

İşte yaşanılan zihin ve gönül ahenginin yakaladığı gerçeklik hiçbir yorum yapmadan sadece ve sadece soru sorarak iletişimi gerçekleştirmek. Evet sorularla yol almak. Tam da bugün izlediğim bir videoyu paylaşmakta faydalı olacak birisine göndermenin acabasını yaşarken o kişinin beni araması ve kendisine biraz önce bir video izlediğimi kendisine gönderip gönderemeyeceğimi sorduğum anda oluşan keyifli an işte bu paylaşımı başlattı.

Paylaşım başladı da başlığı ne olmalı sorusu zihni başladı kurcalamaya, ararsan bulursun veya önüne gelir derler ya, ona benzer bir durum daha oldu, bir telefon daha aldım bu kez sorullar değişmişti, arayan kişi soru ile giriş yaptı ve telefonu kapatırken farklı bir huzur hali geldi ve bununla birlikte başlıkta geliverdi.

Keşf edilen olgu veya duygu durumu benim için yeni olsa da daha önce bunu bilimsel olarak keşf eden ve tüm felsefesini bunun üzerine kurgulayan diğer insanlar için yeni olmadığınında bir daha farkına varıldı, kim di kurgusunu sorular üzerine yapılandıran bilim adamı? “Her şeyi sorgula, soru her şeydir” diyen Albert Einstein.

Sorular ile iletişim niçin beraberinde huzuru getirebilir? Soru sorduğumuzda, önce bir düşünürüz, kendimize bir zaman veririz, işte verdiğimiz bu birinci zaman soru sorma şeklimiz, duruşumuz ile bağlantılı olarak da karşı tarafa da bir düşünme payı bırakır. Diyelim sorumuzu sorduk, cevap için bekleyeceğiz buda kendimize verdiğimiz ikinci bir zamandır, verilen her bir zaman beraberinde sakinliği ve düşüncelerimizi formatlamamıza yardımcı olur, zaman vermenin sakinliği ile gelir huzur hazretleri.

Sorular ile gerçekleştirilen iletişim bize soru odaklı düşünme tekniğinin araçlarını sunar.  Sorular ile iletişimin etkin parametrelerden birisi yapıcı soruların sorulmasıdır.

Gelecek durakta “Yapıcı Sorular “ ile yolculuğumuzu sürdürebilmek dileğiyle,

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...