Kurumsal İtibar – I

This post has already been read 380 times!

İtibar ve İletişim İlişkisi mi????

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları;

Türkiye’de de ödülleri verilen itibar konusu her zaman ilgimi çekmiştir. Bazı şirketler neleri farklı yapıyor da itibarlı şirketler arasında yer alıyor ? sorusuna karşılık gelen cevapları da bilmek de bu konudaki merakı daha da derinleştirmektedir. İtibar ödülü alan şirketlerle gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda bu şirketlerin derinlerde bir yerlerde farklı sırlara sahip olduğunu net olarak görebiliyoruz. Hem merak hemde derinlerde yatan sırlardan dolayı bu yazı dizisini başlatmaya karar verdik.

Kurumsal itibar konusunu derinlemesine analiz ettiğinizde rast geldiğiniz hazine sandığının değerli taşlarının kurumsal iletişimin oluşturduğunu görebilirsiniz. Kurumsal iletişim ve sağlıklı – etik kurumsal yönetim ilkelerini entegre edebilidğiniz ve sürekli olarak uyguladığınızda karşınıza itibarı yüksek şirketlerin çıkması şaşırtıcı olmamaktadır. Bu çerçeveden hareket edildiğinde itibarlı şirketler denildiğinde etik yönetime ve iletişime önem verdikllerini ifade etmek mümkündür.
Yönetim bilmlerinde bazı kavramların ajandalara girişi tarihleri de konunun, disiplinin oluşum, ortaya çıkış gerekçesinide net olarak açıklamaktadır. İtibar yönetimi konusununda ikinci dünya savaşı sonrasına denk gelen 1950’li yıllarda gündeme gelmesinin bir anlamı var mıdır? Veya hangi gerekçeden dolayı kurumsal itibar olgusu 1950’lerde işletme yönetimi programlarında ve kitaplarında kendini yavaş yavaş yer almaya başladı? Her ne kadar kurumsal itibar olgusu 1950’lerde özellikle halkla ilişkiler menüsü içerisinde yerin alarak ifade edilsede , 1990 ‘lı yıllarda çerçevesi, ilkeleri ve de kilometre taşları daha da netleşti diyebiliriz.

Sadece iş dünyasında değil tüm yaşam formatında itibar niçin çok önemlidir? İtibar olgusu neden hayatımızın doğal bir parçasıdır ve toplumların ayrılmaz bir parçasıdır?. Çünkü; başkalarının dürüstlüğüne olan ilgi tüm kültürlere iyi bir şekilde yerleşmiştir ve bu ilgi artık şirketlerde de daha fazla odaklanılan konular arasında yer almaktadır. itibarın insan oğlu için neden bu kadar önemli olduğunu tanımlamak önemlidir. İtibar temelde bireylerin başkaları, kuruluşlar hakkında ne düşündükleri, eylemleri, yetenekleri ve olasılıkları üzerine odaklanır. İtibar ifadesi güven, işbirliği ve dürüstlük fikirlerini çağrıştırır.

Gelecek durakta kurumsal itibar kavramının detaylarına dalabilmek dileğiyle

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...