AİLE ŞİRKETLERİ – I

This post has already been read 694 times!

AİLE ŞİRKETLERİNİN DİNAMİKLERİ

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları

20 yıla yakın bir süredir özel ve kamu sektöründe yer alan şirketlerin yanı sıra Aile Şirketlerinde de yönetim danışmanlığı ve talebe göre eğitim, bireysel ve kurumsal gelişim çalışmaları gerçekleştirmekteyiz. Aile Şirketlerinde;  planlama, iş geliştirme, ihracat destinasyonlarını genişletmek, bütçe yönetimi, aile ve iş arasında dengeli köprü kurmayı sağlayacak yapıların oluşturulması, gelecek başkanları belirlemek, şirketin gelecek nesillere devir planları… vb parametrelerde yol haritası oluşturuyoruz. Yelpazesi bu kadar geniş olan aile şirketlerindeki çalışmalarda psikolojik olgularla, işi yaşamına ait rasyonel parametreleri bir arada ahenkli şekilde ele alarak aile şirketlerinde danışmanlık, eğitim çalışmalarının sürdürülebileceğini bu konuda faaliyet gösteren uzmanlar farkındadırlar.

Ailenin etkin olarak yönetimde olduğu şirketler, ailenin yönetiminin daha çok yönetim kurulu seviyesinde olan şirketler, diğer özel ve kamu sektöründeki şirketler ile çalışırken özellikle ailenin etkin olarak yönetimde olduğu şirketlerin kendine özgü dinamikleri olduğunu net olarak görmekteyiz. Bu dinamiklere göre yapılandırma yapılması aile şirketlerinin başarılarını sürdürülebilir kılmaktadır.

Aile şirketlerini farklılaştıran “Aile Şirketlerinin Dinamikleri” ile ilgili bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdik. Bu yazı dizisinde kendi deneyimlerimiz ile birlikte zaman zaman bilgi alış verişinde bulunduğumuz küresel uzmanlarında tecrübelerini de işe katarak bu yolculuğumuz gerçekleştirmeye niyetleniyoruz.

Aile şirketlerini diğer şirketlerden ayıran en kritik gösterge, parametre;  bir yandan aile, diğer yandan şirket ile ilgili meselelere, problemlere, konulara odaklanılmasıdır. Aile şirketleri tüm ülkelerin iş dünyasının ana dokusunu oluşturmaktadır.  Aile şirketlerinin dinamiklerine bakıldığında; ilk dinamik faktör kurucunun- kurucuların değerleri. Çalıştığımız aile şirketlerinde şirketin başarısında, şirketin bulunduğu coğrafyadaki duruşunda  kurucuların oluşturdukları değerlerin etkilerini görmekteyiz. Şirketlerin sürdürülebilirliğini olumlu anlamda etkileyen değerlerin sürekliliğini sağlamak ve nesiller boyunca bilinirliğini devam ettirmek için zamanında Vehbi Koç’un yaptığı gibi Vehbi Koç’un kendi değerlerini Koç grubu rehber ilkelere dönüştürmesi gibi tüm aile şirketlerinin değerlerini rehber ilkelere dönüştürmenin farklı ve derin etkileri olmaktadır.

Gelecek durakta aile şirketlerinin dinamiklerinin detaylarına daha yakından bakabilmek  dileğiyle;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey YÖNETİMİ®

Share

You may also like...