Aile Şirketleri ve Koçluk Yolculuğu – VIII

This post has already been read 248 times!

Aile Şirketlerinde Aile ve-ya Şirket Dileması ????

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları;

Aile Şirketleri ve Koçluk Yolculuğu yazı dizimizin önceki duraklarında Aile Şirketlerinde Koçluk Yolculuğu yazı dizisinin başlatılma gerekçesi, Aile Şirketlerinde Koçluk Yaklaşımının gerekliliklerine, Aile Şirketlerinde Koçluk Sürecine,  Aile Şirketlerinde Koçluk Sürecinin Dinamiklerine, Aile Şirketlerinde Koçluk Sürecinde Yeni Gelişmelere, Aile Şirketlerinde Bütünleştirici Koçluk Metodolojisine, Kültürler Arası Koçluk Yaklaşımına, Aile Şirketlerinde İlişki Odaklı Koçluk sürecine dair paylaşımlarda bulunmaya çalıştık.

Bu durakta “Aile Şirketlerinde Aile ve-ya Şirket Dileması” olgusuna yakından bakmaya ne dersiniz?

Diğer şirketler ile karşılaştırıldığında aile şirketlerinde insanlarda daha belirgin olarak merkezde yer almaktadır. Profesyonel olarak aile şirketlerine hizmet sunanların dikkat etmesi gereken bir parametre hizmet sunucunun merkezde kendini konumlandırmaması.

Özellikle rehberlik, yol arkadaşlığı veya koçluk sürecinde hizmet sunuyorsanız merkezde olmamak şartı ile süreçlere ne zaman ve nasıl müdahale edilebileceğini dikkatlice seçmek.

Sn derece karmaşık olan aile şirketlerinde gerekli mesafeyi koruyabilmek ve tevazu başarıya doğru uzun bir yol kat etmenize destek verir. Özellikle kaliteli ve anlaşılabilir tevazu bu işin en keyifli yanıdır. Siz ne dersiniz?

Ve Aile ve-ya Şirket Dilemasına bakacak olursak;

Aile, insan ilişkilerini algıladığımız ve yorumladığımız çerçevedir. Şirketler, organizasyonlar, hedeflerle şekillendirilen ve bu bağlamdaki ilişkilerin var olduğu yapılarıdır. Bir yandan insani ilişki, bir yandan hedef odaklı ilişkiler.

Aile şirketlerinde; aile ve şirket birlikteliği ile gelen iletişim kalıpları, roller, işlevler, işlevsizlikler, beklentiler ve hayal kırıklıkları ile ilgili deneyimler… vb parametreler bir birine daha fraklı senaryoları yaşatabilir.

Aile şirketlerinde aile ilişkilerinde başarılı, şirket hedeflerinde başarısız veya tama tersi durumlar ile karşılaşmak mümkündür. Her ikisinde de başarılı olanlar oldukça azdır bu profilleri detaylı analiz ettiğinizde bazı ertelenmişlikleri yakalayabiliyorsunuz.

Özetle aile ve – ya şirket dilemması başlı başına analiz edilmesi ve ajandalara alınması gereken bir olgudur. Aile işletmelerinde koçluk yapanlar bu dilemayı merkez alacak entegratif bir koçluk modelini uygulamaları gerekmektedir.

Gelecek durakta  “Aile Şirketlerin Entegratif Koçluk Modeline” yakından bakabilmek dileğiyle;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share

You may also like...