Aileler ve Şirketleri -III

This post has already been read 234 times!

Proaktif Aile Şirketi Yönetimi?

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları

Aileler ve şirketleri yazı dizimizin önceki duraklarında aile şirketlerinin diğer şirketlerle ortak ve farklı olan özelliklerine, çalıştığımız bir aile şirketinin 6.yılında 7. Fazda geldiğimiz nokta, aileler ve şirketler yolculuğumuzun detaylarına dair paylaşımlarda bulunmaya çalıştık.

Bu durakta “Proaktif Aile Şirketi Yönetimi”nin detaylarına bakılmasına ne dersiniz?

Aile şirketlerinde yönetim süreci sadece işletmeyi değil, aynı zamanda işletmeyi etkileyen aile sorunlarını da yönetmeyi içerdiğini dikkate almalıyız.

Aile meselelerinin yönetilmesinin bir defalık bir olay olmadığını, aile üyelerinin yaşları ve koşulları değiştikçe, bu değişikliklerin aile işletmeleri hakkındaki görüşlerini ve ihtiyaçlarını etkileyeceğinide bir önceki durakta sunmaya çalıştık.

Aile üyelerinin sosyo- ekonomik durumlarının değişmesi beraberinde ajandalara alınması gereken yeni konuları getirmektedir. Ajandalarda yerini bulacak parametrelerin sağlıklı ve tam zamanında yönetilme araçlarından birisi de proaktif aile şirket yönetim aracının kullanılabilmesidir.

 Proaktif aile işletmesinin yönetim sürecinin temel amacı,

İşletmeyi riske uğratacak ve-ya aile ilişkilerini bozacak büyük aile uyuşmazlıklarını önlemektir. Aile şirketi sorunları sıkça ortaya çıkacaktır ve belli bir süre sonra tahmin edilebilirdir. Bu gerçeklerle başa çıkmak için ne yapmalısınız? Tecrübe bana bir sürece ihtiyacınız olduğunu, aile üyelerinin yapabilecekleri mekanizmalar ve kurallar olduğunu öğretti.

Aile şirketi meselelerini farklı bakış açılarından analiz etmek ve anlamak en kritik kurallardan birisidir. Gerekli detaylı analizlerden sonra hem ailenin hem de iş dünyasının çıkarları açısından en iyi olanı konusunda fikir birliğine varılmış uygulama modelini geliştirmek ve uygulamak.

Model geliştirilirken ve uygulamaya alınırken; kapsayıcı, her yetişkin aile hissedarının, yetişkin aile çalışanının sürece dahil edilmesi oranı yükseldikçe başarı ve sürdürülebilirlik ivmesi yükselir.

Kapsayıcı ve dahil olma faktörü her fazda dikkate almak bu felsefeden, yaklaşımdan ödün vermemek en büyük başarı sırrı olduğunu paylaşmak isteriz. Kapsayıcı ve dahil etme süreci iyi bir yeteneği ve mütevaziliği gerektirmektedir. Siz ne dersiniz?

Gelecek durakta “Aileler ve Şirketlerinin Sürdürülebilirliğini Etkileyen Kritik Faktörler” ile yolculuğumuzu sürdürebilmek dileğiyle ;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

 

 

 

Share

You may also like...