BEN İYİ YATARIM???-I

This post has already been read 1549 times!

 

KİM – NİÇİN BEN İYİ YATARIM DİYEBİLİR?

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları

Yakın zamanda küresel bir şirketin başkan yardımcısı ile yaptığımız görüşme sırasında iş – özel hayata dairler hakkında konuşurken, değerli başkan yardımcısı çarpıcı ve bir o kadar da düşündürücü bir hikaye anlattı. Hikayenin gücü yazı dizimizde de hikaye anlatmanın ne kadar büyüleyici ve etkileyici olduğunu paylaşmıştık. İşte tamda bu noktada vay be gerçekten bir konuyu hikaye ile anlatmak bir de bu hikayeyi küresel bir şirketin başkan yardımcısı anlattığında fark daha derin olabiliyor.

Hikaye şöyle başlıyor ve devam ediyor. Amerika’da kasırgaların, hortumların fazla ve şiddetli olduğu bölgelerin birinde bazı ülkelerin gayri safi milli hasılası kadar gelir elde eden çiftliği  yönetecek birisi alınmak üzere çiftlik sahibi adaylarla görüşme yapar. Çiftlik sahibi adayların her birisine çok iyi yaptığın ve de sonunda başarı elde ettiğin bir yeteneğini paylaşır mısın? Diye sorar. Adaylardan birisi çok iyi yatarım diye cevap verir, yani benim en iyi yeteneğim hiç bir şey uykumu bozamaz şeklinde yanıt verir. Çiftlik sahibi birazda kendisi ile dalga geçildiğini de düşünerek adama kızar, yinede adama olumlu veya olumsuz bir cevapla dönmesi için bir kaç gün ister.

Çiftlik sahibi “ben çok iyi yatarım” diyen adaydan önce ve sonra görüştüklerinden etkilenmez bunlar daha yetersiz gibi, ben çok iyi yatarım diyen adam bu söylemi söylemesine ve de oldukça rahat – relaxs olmasına rağmen bu aday daha iyi ama özellikle fırtınalarda, kasırgalarda yatarsa ne olacak diye düşünmeden edemiyor.

Ben çok iyi yatarım diyen adamı tekrar çağırır, fırtına- kasırga doğal afet olduğunda çiftlikte oluşacak hasarları- zararları biliyorsun ve de yapılması gereken çok işler var. Buna rağmen nasıl ben çok iyi yatarım diyebiliyorsun. Adam ısrarla en iyi yeteneğinin bu olduğunu söyler ve hiç bir detay vermez.

Diyeceksiniz bu adam hakkında referans almıyor mu? İşin ilginç tarafı adam sadece kendi isteğiyle iki yerden ayrılmış, iki yer de evet iyi yatar başka bir açıklama yapmaz.

Çiftlik sahibi biraz merak, biraz endişe ile adamı işe alır. Peki yi sonra ne olur? Biraz da siz düşünebilir misiniz? cevabını birlikte gelecek duraklarda bulabilmek dileğiyle;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

 

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey YÖNETİMİ®

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share

You may also like...