Berhudar

This post has already been read 562 times!

Hediye ile Gelen Güzel Kelimeler Takvimi – Haziran 2019 için Güzel Bir kelime

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@tsgelisim.com paylaşım dostları

Hediye ile gelen güzel kelimeler takvimi yazı dizisinin önceki duraklarında hediye almanın anlamlı etkileri ve de hediye alınan güzel kelimeler takviminin her ay için yazdığı kelimelerden Ocak için yazılı olan “Letafet” ’e,

Şubat için seçilen ve de 14 Şubat sevgililer gününe denk gelen “Meftun” ‘ a,

Mart için seçilen ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününe isabet eden güzel kelime olan “müstesna”,

bahar mevsiminin ikinci ayı olan bolluk bereketin habercisi olan hani derler ya Allah Nisan yağmuru gibi yağdırsın işte bu ifadenin de   temsilcisi olan Nisan için seçilen güzel kelime “Fevkalade”

12 Mayıs Anneler Gününde kendine karşılık bulan “Tebessüm”  kelimesine dair bir paylaşımda bulunmaya çalıştık.

Bu durakta Berhudar ifadesine dairleri konuşmaya çalışacağız.

Yaz mevsiminin ilk ayı olan Haziran da merhudar olacağınız anlarla zenginleşsin gününüz diyerek başlatalım berhudar ile gelen hazina sandığının kapağını aralamaya.

Berhudar  : Mutlu. Nasipli. Fayda gören. Dilimize farsçadan geçmiştir. Hisse ve pay manasındaki bergur kelimesinden türetilmiştir.

Bu güzel kelimenin tanımını yazarken birden bire aklıma bir dua, bir temmenni geldi. Yaşça büyük birisine su dahi verdiğinizde, susuzluğunu giderdiğniz için nazikçe size berhudar olasın evladım diye dua eder, teşekkür eder. Demekki bize mutlu ol, şanslı yaşa, güzelliklerden, iyiliklerden fayda gör dieyerek zenginelştirmektedir teşekkürünü.

Bu dua ve temmenni ile hayırlı ve huzurlu şeylerden, insanlardan payını ve de hisseni al demek isteniyor. Ne kadar güze bir dua ve temmeni hemde bir bardak suyun karşılığında.

Berhudar ol evladım ve bu dua ile birlikte su verenlerin çok olsun, aziz ol ifadeleri şimdi kulağımda çınladı. Su verenlerin çok olsun, aziz ol bildiğim, anlayabildiğim amma velakin berhudar ol evladım temenisinin derininde yatan bu mükemmel anlamı pek de bilmiyordum. Berhudar ol evladım veya berhudar olun dualarını çokça duyacak eylemlerde bulunmak dileğiyle

Gelecek durakta Temmuz için yazılı olan güzel kelime hazinesi sandığında bakalım neler yer alacak?

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey YÖNETİMİ®

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share

You may also like...