Hediye ile Gelen Güzel Kelimeler Takvimi

This post has already been read 259 times!

Şubat 2020 için Seçilen için Güzel Bir Kelime- Namütenahi  

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@tsgelisim.com paylaşım dostları

Hediye ile gelen güzel kelimeler takvimi yazı dizisi 2019 yılında alınan bir hediye ile başladı ve yolculuk 2019 yılının her bir durağına denk gelen  “Letafet”, “Meftun” , “müstesna”“Fevkalade”, “Tebessüm”, “Berhudar”, Müsterih”, “Saadet”,Bahtiyar”, “Harikulade”,  “Nefaset”  Ümitvar”, Ocak 2020 için de Mühayyile kelimeleri ile gelenlere dairleri paylaşmaya çalıştık.

2020 yılının Şubat ayına denk gelen Namütenahi  kelimesi ile bu duraktaki paylaşımımızı gerçekleştirmeye ne dersiniz ?

Namütenahi: Nihayeti olmayan. Sonsuz. Uçsuz bucaksız. Namütenahi olarak dilimize Farsçadan geçmiştir. Fakat nihayet kelimesinden türetilen ve sonlu manasına gelen mütenahi kelimesi, aslen Arapçadır.  Kelimeye bakıldığında iki dilin diğer bir değiş ile iki kültürün karmasından oluşan bir ifade. Konu, olgu ne olursa olsun sonludur değil mi? Her şeyin, her canlının bir ömrü vardır, yaşama süresi, hayatta kalma süresi vardır. Ve fakat bu sonluluk olgusunun yanı sıra icatları yaparken, çalışırken, üretirken sonsuz olduğumuzu, sonsuz hayat süreceğimizi düşünürüz. Belki de icatların, gelişmelerin temelinde sonsuzluk hissinin gizliden gizliye yer almasıdır. Oluşturulan tüm sistemlerin, kavramların, araç ve gereçlerin gelecek nesiller tarafından kullanılması da sonsuzluk hissini bize yaşatmaz mı?

Limiti olmayan, olabildiğince okyanusları da aşan Namütenahi  olan ve de insan özgü olan ne vardır? Sevgi, saygı, aşk … vb duygularımız vardır, bu pencereden bakıldığında değerli duygularımızın limit yoktur, sevgimizi gram gram sunmuyoruzdur veya veya severken bir terazi kullanmıyoruz değil mi? Yok ya ben hemde kuyumcu terazisi kullanıyorum diyenler olabilir.

Yine bir limit getirmek ne kadar mümkündür duyguların ifadesine? Namütenahi  kelimesinin sevginin – aşkın sonsuzluğuna geldiğinin farkına varırken bir şey daha fark ettirdi kendisini o da bu kelimenin 14 şubat tarihine gelmesi, ne denilebilir ki? HEY HATTT

Sevginize limit koymadan yaşamanız dileğiyle

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...