Liderler İle Gelenler – I

This post has already been read 339 times!

Güvenlik Ağı ile Liderlik Arasında Nasıl Bir İlişki Olabilir ???

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları

Yakın zaman da küresel bir şirketin başkan yardımcısı ile sohbet ederken konu liderlere geldi, sohbet ettiğimiz başkan yardımcısının liderler ile ilgili yaptığı tanımlama ve-ya benzetme oldukça çarpıcı ve bir o kadar da etkileyici idi. Bizi sorgulamaya ve liderlik kapsamında derinlerde analize doğru sürükleyen etkileyici ifade “Liderler güvenlik ağı gibidir” ifadesi idi.

Evet liderlerin güvenlik ağı olması sizlerde neleri çağrıştırmaktadır.? İlk çağrışım; liderler ile güvenlik, güvenilir olmak, kendini güvende his etmek ile birlikte sorumluluk ve de risk almak gelmez mi?

Sorumluluk tamam da risk almak nereden geliyor? Diye sorduğunuzu duyar gibi olduk. Güvenlik ağına ne zaman ihtiyacımız olur? Bir sirk ve sirkin ortamını tüm detayları ile düşünün veya hayal edin. Sirkte ipte dolaşan cambazlara biraz daha zoom yapalım, ipte dans eden diğer bir değiş ile tadına doyum olmayan ve seyircileri de korku ile karışık heyecana gark eden gösterilerini gerçekleştiren cambazlar deneyimlerine güvenmek kadar ipten düşme ihtimaline karşı gerekli önlemlerin alındığından emin olarak yeteneklerini keyfe ve heyecana dönüştürürler.

güvenlik ağları …..

Sirkteki ipler üzerinde gösteri şovu yapan cambazlardan iş dünyasına gelecek olursak karşımıza hangi manzaralar çıkabilir? İş dünyası da gittikçe risklerle dolu olmaya ve hatta bu riski ipte yürümeye çalışan deneyimli bireylerle dolu olduğunun farkındayız. İplerde dans ederek başarılı olmak adına bir birinden farklı riskleri yüklenmek için güvenlik ağlarına ihtiyacımız yok mu? Üzerinde yürüdüğümüz iplerden düşme ihtimalinde yanımızda olan ve gerekirse düşerken derinden yaralanmayı azaltacak güvenlik ağlarını bizim için geren ve ötesinde de kendileri güvenlik ağları şeklinde hareket eden liderler yanı başımızda olursa nasıl hareket ederiz? İş sonuçlarımız nasıl olur? Bu sorunun cevabının ne olabileceğini kolaylıkla hepimiz ifade edebiliriz.

Güvenlik ağı olmak kolay mı? zor mu? veya veya güvenlik ağı olduğumuzu nasıl his ettirebiliriz birlikte yol aldığımız yol ve takım arkadaşlarımıza……..

Gelecek durakta “liderler ile gelen bir diğer etkileyici ifade “ ile yolculuğumuzu sürdürebilmek dileğiyle;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...