Sanayi Ürünlerini Pazarlama Yönetimi-V

This post has already been read 248 times!

Endüstriyel Ürünlerin Pazarlanmasında Hizmet Tekliflerinin Rolü???

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları

Endüstriyel- Ticari- Sanayi-İşletme ürünleri/hizmetleri pazarlama yönetimi konusunda başlattığımız paylaşım yolculuğumuzun önceki duraklarında sanayi ürünlerini pazarlama yönetiminin önemi, nihai tüketici ürün/hizmet pazarlamasından farklı olduğu ve ortak olduğu yönlerine, sanayi ürünlerinin pazarlanması, tüketici malları ile ticari mallar arasındaki farkların detayları, ticari ürünlerin pazarlama sürecini etkileyen faktörlere dair paylaşımda bulunmaya çalıştık.

Bu durakta “Endüstriyel ürünlerin pazarlanmasında hizmet tekliflerinin rolü”ne yakından bakılmasına ne dersiniz?

Endüstriyel ürünlerin pazarlanmasında hizmet talebi birkaç formatta karşımıza çıkmaktadır. Örnek satış gerçekleştirilen bir paketleme makinasının kurulumu, ilk üretim desteği, makine kullanım ..vb farklı konularda verilen teknik hizmet. Makine satışından sonra ihtiyaç duyulması durumunda talep edilen servis hizmetleri. Satışı gerçekleştirilecek ürün ile ilgili detaylı bilgi verilmesi, ürünün kullanım yeri ve verimliliğin artırılması konusunda verilen destekleri sunulan hizmet kategorisinde yer almaktadır. Endüstriyel ürün satışlarında ürünün satışını kolaylaştıran ve de hızlandıran parametrelerden birisi sunulan teknik destek hizmetleridir.

Özetle; sunulan hizmet teklifleri birçok endüstriyel ürünün pazarlanmasında kritik bir faktör olabilir. Müşterilerin hizmet gereksinimlerinin farklı olması bazen pazar bölümlendirmesi için bir temel oluşturabilir. Sanayi ürünlerinin pazarlanması – satışını gerçekleştiren şirketlerden bazıları ürün ve hizmetlerini sistem satışı konseptine dönüştürerek hedef müşterilerine sunmaktadırlar. Sistem satışı, endüstriyel pazarlamada çekiciliği gittikçe artmaktadır. Sistem satışı; tasarım, kurulum ve servis de dahil olmak üzere eksiksiz bir ürün ve hizmet paketini içerir, böylece müşterinin gereksinimlerine ve sorunlarına kapsamlı bir çözüm sunar.

Sistem satışı ve-ya ürün ile birlikte sunulacak destekleyici faaliyetleri kapsayacak hizmetlerin müşteri taleplerinin ötesinde tasarlanması, müşteriye sunulması ve sonuçlarının getirileri ile birlikte değerlendirilmesi de endüstriyel ürün pazarlama – satışını gerçekleştiren şirketlerin ajandasında yer almaktadır. Nasıl ki müşterilerine ürünler ile ilgili talepleri çeşitli teknikler ile öğreniliyorsa, hizmetlerde ürünlerden farklı değildir. Müşterilerin çeşitli fazlarda ihtiyaç duydukları hizmet talepleri de sistematik, planlı ve izlenebilir şekilde ele alınmalıdır.

Gelecek durakta “Endüstriyel Ürünler ve Markalaşma Süreci” ile yolculuğumuza devam edebilmek dileğiyle ;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...