Sorumluluk İle Gelen Başarılar-II

This post has already been read 271 times!

Sorumluluk Olgusunun Detayları???

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları;

Sorumluluk ile gelen başarılar yazı dizimizin bir önceki durağında sorumluluk ile risk ilişkisine dair özet bir giriş yapmaya çalıştık.

Bu durakta sorumluluk olgusunun detaylarına yakından bakabilmeye ne dersiniz?

Sorumluluk olgusunun karar verme gücü ile net bir ilişkisi olduğunun farkındayız. Karar verme sürecinde gecikme veya erteleme yaşayanların aslında sorumluluk almaktan çekindiklerini ifade etmek mümkündür. Karar vermek neden çok zorlu ve stresli bir süreçtir? Çünkü karar verme anından itibaren bir değişim başlar. Karar verdiğimiz an, her şeyin değişebileceğini, değişim için yolculuk yapmaya hazır olunması gerekliliğini his ederiz.

Karar verme ve kendini gerçekleştirme ilişkisi

Kariyerimizi, hayatımızı, çalıştığımız şirketimizi ve dünyamızı değiştirmek için bir karar vermek ve sonrasında gerekli sorumlulukları yerine getirmek durumunda kalırız.  Bu noktada kritik olan nokta ne zaman gerekli olna değişimi yapabiliriz? Değişim için nasıl karar verebiliriz? Bu ve benzeri sorular ve de cevapları oldukça önemli olması ile birlikte, kendimizi bir şeyleri değiştirmede sorumlu ve güçlü olarak görmek, en derin anlamıyla bir oyun değiştirici olarak konumlandırmak hayattan alınacak ne büyük keyifleri yaşatır bizlere. O zaman aslında sorumluluk almak o kadar korkunç ve stresli bir yolculuk değil, aksine kendini gerçekleştirmek için harika bir mekanizma.

Kendi mutluluğunuz, ilişkilerinizdeki başarılar, iş yerinizdeki moral – motivasyondan , çalıştığınız şirketin başarısından ve yaşamınızdan sorumlu olabilmek inanılmaz bir güç size sunar.

Bu arada aslında her birimiz sorumluluk aldığımızda, elimizden gelenin en iyisini yaptığımızda, her şey daha iyi olur. Aynı zamanda sorumluluk aldığımızda, yaşam ve iş oyunu daha eğlenceli ve daha faydalı olabilir. Daha da öesinde sıra dışı başarılar ile karşılaşabiliriz.

Sorumluluk özgürlüktür veya bizlere daha fazla özgürlük getirir diye bir yorumda bulunursak, neler düşünüyorsunuz? Karar vererek, sorumluluk alarak özgürlüğü seçenlerin lieratüründe hangii ifadlere yer yoktur? Kişisel sorumluluklarının bilincinde olanlar “Bu benim işim değil! Benim hatam değildi. Beni dinlemediler. Çevremdeki insanlar işini bilmiyorlar. Bu konuda ne yapabilirim?”… vb ifadeleri kullanmaktan çekinirler diğer bir değişle başkalarını İŞARETLEMEZLER.

Gelecek durakta “Kurban Edebiyatı” olgusuna yakından bakabilmek dileğiyle;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...