Hayatın İçerisinden Gelen 7 Dakika

This post has already been read 178 times!

 Hastalıkların Yarısı Ayazdan, Yarısı Boğazdan ?

 Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları;

Hayatın içerisinden gelen 7 dakika paylaşım yolculuğunu 19 Nisan 2020 tarihinde başlattık. Her durakta akla gelen bir kelime, geçmişin imbiğinden süzülmüş anılar veya yazım sürecinin gerçekleştiği dönemde yaşanılanlara dair 7 dakikalık yazma yolculuğunu gerçekleştiriyoruz. Her bir durakta yazılanları tekrar tekrar buraya yazdığımızda yazının uzadığının farkına vararak sadece bulunduğumuz durağa konu olan başlık ile yolculuğumuz sürdürmeye çalışacağız.

Bu durakta “hayatın içerisinden gelen bir başka 7 dakikanın yazdırdığı, hastalıkların yarısı ayazdan, yarısı boğazdanile zihinsel ve duygusal dalgalanmaya devam edelim, ne dersiniz?

Her mesleğin kendine göre farklı ve derinlemesine kazanımları bulunduğu bir gerçektir ve hayata nerden bakıldığı ile doğru orantılıdır kazanımlar. Bir Pazar günü olmasına rağmen hafta içi gerçekleştirilemeyen teknik bir toplantı için bir araya gelmiş masada ve verilen kahve molasında oluşan yeni duyum ve deneyim gibi.

Kahve molasında hastalıklardan, beslenmeden ve yaşam alışkanlıklarından söz edilirken. Masadakilerden birisi babaannesinden duyduğu ve daha da ötesinde yaşam felsefesi haline getirdiği bir söylemi paylaştı “Rahmetli babaannem 32 hastalığın var olduğun, bu hastalıklarını yarısının ayazdan, yarısının boğazdan kaynaklandığını hep söylerdi ve bu doğrultuda bize gerekli uyarıları yapardı”.

Evet hastalıkların sayısı 32 midir? Veya babaanne döneminde duyulan – yaşanılan hastalıklar 32 adet miydi? Cevabını veremeyeceğim bir soru galiba, farkına vardırılan sayısı ne olursa olsun hastalıkların yarısı ayazdan diğer bir değiş ile soğuk algınlığı vb, diğer yarısının da boğaz yine diğer bir değiş ile beslenme ile ilgili olması idi.

Yukarıdaki bu söylemden hareket edecek olursak soğuk havalarda yeterince dikkat edilirse ve beslenmenin de kendine göre sağlıklı kurallarına göre hareket edilirse hastalık tarafında tüm sorunları veya olası problemleri çözebiliyor muyuz? Bilinmez, bilenen öyle bir an da söylenen ve geçmişin deneyim imbiğinden gelerek derinlemesine farkındalık yaratan yaşanmışlıklar…

Gelecek durakta “Bir başka 7 dakika ile Hayatın İçinden Gelenler” ile yolculuğumuzu sürdürmek dileğiyle;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

                                                      YÖNETİMİ®        

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir