NEDEN İLETİŞİM VE NEDEN İLETİ + ŞİM?

This post has already been read 1526 times!

NEDEN İLETİŞİM VE NEDEN İLETİ + ŞİM?

Merhaba www.ayseleevran.com ve www.etsgelisim.com paylaşım dostları

Üç Ekim 2018 tarihinde Makine Mühendisleri Odası Kadıköy şubesinde 120 dakika atölye deneyim paylaşımı durağının temasının iletişim olduğunu ve bu duraktaki iletişim paylaşımı için sunumdan vazgeçilip sorularla bu durakta iletişime dairleri paylaşma kararına nasıl gelindiğini dün sizin ile paylaşmıştık ve dedik ki paylaşım sonrası katılımcıların da katkılarını sizin ile paylaşacağız evet şimdi bu paylaşımı yapmaya çalışacağız.

Öncellikle dünyanın en kolay ve de aynı zaman da en zor olan olgusu matematik düşünce yapısına sahip, rasyonel düşünen ve mühendislik eğitim tabanından gelenler ile sosyal konuları tartışmaya açmaktır. Neden mi? Çünkü bu gruptaki değerli dostlar gerçek budur neden fraklılık olsun diye düşünürler ve bu dostlarla insan dairler ile ilgili beyin frıtınasında zorluk yaşanabilir ve aynı zamanda konu iyi formulue edilir ve de iyi bir şablon oluşturulursa bu dostalrla beyin fırtınası yapmanın değmenin keyfine. Dün de buna benzer yine bir süreç yaşandı olduğu gibi net ifade ediyorum neden iletimide olmaya çalıştığım kişi – kişiler ifade ettiklerimi anlamıyor? Veya neden hep biz anlamak zorundayız? İnsanoğlu anlaşılmak istemez mi? neden insanlar bencildir? Neden insanlar bir konuda ısrarcıdır?….bu ve buna benzer soruları neden soruyoruz?

Galiba insanın değişken olabileceği, insan da var olan matematik zekasının – aklının dahi binlerce derecesi olduğunu kabul etmiyoruz. Bu arada 120 dakika deneyim atölyesi sonrası yine bir telefon görüşmesi gerçekleşti telefon görüşmesi sırasında 120 dakika deneyim atölyesine katılan değerli mühendis dostlarımızın mühendisçe yaklaşım ile iletişimi ve de aslında insana dair doğal değişkenlikler ile ilgili yorumları hakkında beyin fırtınası yaptık. Beyin fırtınası sonunda telefondaki arkadaş ya hocam galiba önce biz kendimizi iyi tanıyıp kabul etmiyoruz ve kendini tanımadan – kabul etmeden karşı tarafı nasıl tanıyacağız ve ondaki dalgalı olma hallerini, o kişinin- kişilerin her an değişebileceğini kabul edeceğiz. Evet  siz bu yoruma ne dersiniz?

Bu arada dün iletişim konusu dahi olsa mühendisçe bir yaklaşım ile iletişim konusunu mercek altına almaya çalıştık. Nasıl mı?

İLETİŞİM = İLETİ+ŞİM bu formülün, eşitliğin anlamı nedir? Bu sorunun, förmülün cevabını bir sonraki paylaşım durağında birlikte bulmaya ne dersiniz?

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey YÖNETİMİ®

 

Share

You may also like...