NEDEN İLETİŞİM VE NEDEN İLETİ-ŞİM???

This post has already been read 1588 times!

 NEDEN İLETİŞİM VE NEDEN İLETİŞİM?

Merhaba www.ayseleevran.com ve www.etsgelisim.com paylaşım dostları

Bugün üyesi olduğum Makine Mühendisleri Odası Kadıköy şubesinde 120 dakika atölye deneyim paylaşımı durağının adı yine iletişim ve yine yine iletişim. Bu duraktaki paylaşımda faydalanabileceğim sunumumu açarken birden bire sunumu kapattım ve sunumu atölye çalışması sırasında kullanmaktan vazgeçtim, pekiyi bu karardan sonra ne oldu? Bu atölye çalışması olmayacak mı? tabii ki olacak ama bu vazgeçiş ile birlikte akla gelen sorularla? Sorular ve sorular ile gelenler :

Ø 21 yüz yılda iletişim ağları, iletişim cihazları ile donatılmış bu çağda sürekli iletişimden neden bu kadar daha çok ve sık sık söz ediyoruz?

Ø Elimizde, yanıbaşımızda ve sürekli kullanma kolaylığı olan bu cihazlar ile istediğimiz – his etmek istediğimiz iletişimi gerçekleştiremiyor muyuz?

Ø Veya veya iletişimin ileti parçası gerçekleşiyorda etkileşimi sağlayan parçası eksik mi kalıyor?

Veee daha bir çok soru derken bir telefon geldi.

Gelen telefonda paylaşılan bir sorunun doğru soru sorulmadığı, dinledilmediği ve de dinleseler de işe yaramayacak diye konuşmamanın tercih edilmesi ile içinden çıkılamaz geldiği anlaşıldı. Hani derler ya kul dara girmeyince Hızır yetişmezmiş. İletişim ile ilgili sorular sorarak neredeyse dara girmişken benim Hızır da kıyafet değiştirerek telefon ile geldi, bir farkla gelen bayan Hızır idi. Bu arada telefondaki kişiye sen galiba bugün bayan Hızırsın diye takıldım. Anlamadım hocam dedi, sizin şirkette bir kahve molasında anlatırım dedim. Aktardığı konuya yavaş yavaş ve bir matematik probleminin çözümü için gerekli analitik yaklaşım ve de biraz da dedektiflik yeteneklerini kullanarak çözüm bulmaya çalıştık. Bu süreçte karşılıklı konuştuğumuzu, olması gereken yerde bir birimizi dinlediğimizi, gerekli soruları sorduğumuzu ve birlikte birkaç alternatif geliştirdiğimizin farkına vardık. İletişim sadece konuşmak değil diyorlar bu çağda lütfen konuşun evet iletişim konuşmak ile başlıyor. Konuşmak ve isteyerek dinlemek, haklı ve haksız aramadan dinlemek ve doğru soru sormak. Sadece mesaj yazmak iletişim için yeterli olmuyor.

Bugün gerçekleştirilecek paylaşım durağında galiba bu yazı ile iletişim yolculuğunun kısa molasını katılımcılarla zenginleştireceğiz. Paylaşım sonrası katılımcıların görüşlerini de sizlerle paylaşıncaya kadar

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey YÖNETİMİ®

 

Share

You may also like...