BAŞARI MERDİVENLERİ-III

This post has already been read 1116 times!

BAŞARI MERDİVENLERİNİ ADIMLAMAK

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları

Başarı merdivenleri paylaşım dizimizin bir önceki duraklarında başarının önemi, tanımı, başarılı olabilmenin ilk aşaması olan öğrenme sürecini, kendine güven ve pozitif ifade ile gelen başarıyı paylaşmıştık. Bakalım bu durakta hangi basamakları çıkacağız.

Başarı merdivenlerini arşınlarken karşımıza sürekli öğrenmek, öz güven oluşturmak, pozitif düşünmek ve pozitifi ifade etme basamakları çıktı. Ve diyelim bu basamakları harika bir şekilde çıktık ve geri beslemelerini de aldık, bu yeterli mi? veya daha da genişletmek ve daha fazla bireylere, takımlara yaymak için ne yapabiliriz? Yönetici ve lider isek şirket başarımız ne ile ölçülür? Daha çok iletişim, daha çok satış ve marka değerini yükseltmek. İşte tüm bunlar için iyi bir ilişki ve iletişim ağına sahip olmamız gerekiyor.

Küresel şirketlerdeki başkan, başkan yardımcıları, liderlere baktığımızda portföylerinde iyi bir ağ oluşturma ve sürdürme stratejileri bulunmaktadır. Evet başkanların, başkan yardımcılarının,liderlerin, yöneticilerin; ürün geliştirme, marka bilinirliğini artırmak, şirket karlılığını artırmak vb stratejileri geliştirmek ve sürdürmek ile ilgili misyonları-vizyonları ve hedefleri bulunmaktadır. Tüm misyon- vizyon-hedeflerin yanı sıra bir de dediğimiz gibi ilişki, iletişim ağı oluşturmak, genişletmek gibi çok da önem verdikleri stratejileri bulunmaktadır. Tanıdığım küresel şirketlerde görev alan başkanlardan birisi iletişim ve ilişki ağını sürdürebilir kılmak adına çocukları ile diğer şirket başkanlarının çocukları ile birlikte sürekli kış mevsimin de kış sporları yapmak üzere dünyanın farklı farklı kayak merkezlerine gidiyorlar ve hatta bu mevsimde bulundukları okullarda okul tatil olmasına rağmen çocukların okulundan izin alınıp gidiliyor ve o dönemde sınava girmezler ise bile bir şekilde aradaki farkı kapatmak için çocuklar özel bir enerji harcıyorlar. Aslında burada başkan hem kendi ağını sürdürülebilir kılıyor hem de çocuklara iyi bir sorumluluk hissi , görevi kazandırıyor. Bir taşla bir kaç kuş mu vuruluyor?

İlişki ve iletişim ağı kurma konusu başlı başına bir derya, isterseniz bu konuyu bir sonraki durakta biraz daha detaylandıralım. Ne dersiniz?

Gelecek duraklarda buluşmak dileğiyle,

 

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey YÖNETİMİ®

 

 

Share

You may also like...