Telefon İle Gelen Satış Gücü-I

This post has already been read 644 times!

Satış Sürecinde Telefonun Yeri

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları

Yakın zaman da satış sürecinde iletişimin rolü ve konuşma sanatı konusunda bir kaç oturum şeklinde tamamladığımız atölye çalışması bizleri bir yerlerden bir yerlere götürdü. Bu çalışma süresince konuşma, dil, hitabet, telefonda konuşmanın gücüne dair sıradışı bir o kadar da etkili tiyatro tadında deneyim kazandık. Bu deneyimi bir de yazıya dökelim dedik ve başlığa da “Telefon ile Gelen Satış Gücü” dedik.

Program süresince dönem teknoloji dönemi de olsa, sosyal medya, mailer, mesajlar yaygında olsa telefonun ve de yüz yüze gerçekleştirilen görüşmenin maile göre, sosyal medyada yayınlanan mesaja göre daha güçlü satış aracı olduğunun defalarca farkına vardık ve kabul ettik. Biz zaten bunu biliyoruz diyebilirsiniz.

Bu arada uygulamalar sırasında bir kaç olgu da fazlası ile dikkatimizi çekti:

  • Birçok satış elemanı telefonu kullanmayı zor ve streslli buluyor, çünkü ne söyleyeceğini veya nasıl söyleyeceğini bilmiyor.
  • Telefonda bir direnç ile karşılacağını veya her ne söyler ise red cevabı alacağı korkusu yaşamaktadır.
  • Direnç ile karşılaştıklarında nasıl bir refleks gösterilmesi konusunda yeterli hazırlıkları yok.
  • Söyleyeceklerinden ziyade beklentilerine odaklanmalarına olanak tanıyan, kullanımı kolay telefon komut dosyalarına sahip değiller.

Telfonda etkili konuşmak ve özellikle satış sürecini etkin tamamlamak adına telefonda konuşmayı kolaylaştıracak ve etkin kılacak konuşma komutlarına ihtiyacımız bulunduğunu ve bu yolculuğumuzda bu komutları nasıl oluşturacağımızı ve de uygulamaya alacağımızı paylaşıma açmaya çalışacağız.

Telefonda başarılı konuşma gerçekleştirmek için nasıl bir zemin, alt yapı oluşturmalıyız? Telefonda satış konusunda en iyi üretici olmak için nelere ihtiyacımız bulunmaktadır?

Satışta en iyi çıktıyı elde etmek adına satış personelinde olması gereken karakteristik özellikler neler olabilir? Sorularına cevap vermeye çalışarak başlatalım bu durağın paylaşımını.

Satış konusunda en iyiler listesinde yer alanların kimler olabileceğini galiba hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Şirketlerin en başarıl satışçıları diğer bir değişle en iyi satışı üretenler her zaman  iyi bir ruh hali içinde olan kişilerdir. Olumlu ve kendinden eminler, liderlere, ekonomiye ya da şirkete ne olursa olsun başarılı olmak için bir yol bulabileceklerini biliyorlar ve hissediyorlar.

Gelecek durakta satış listesinin en iyilerinin karakteristik özelliklerinden taahüt etmek özelliğine yakından bakabilmek dileğiyle;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey YÖNETİMİ®

Share

You may also like...