Aile Şirketleri ve Yeni Toplantı Kültürü -IV

This post has already been read 246 times!

Toplantı Ortamını Belirleyen Sert Olmayan Faktörlerin Detayları ???

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları;

“Aile Şirketleri ve Yeni Toplantı Kültürü” kapsamında başlattığımız paylaşım yolculuğumuzun önceki duraklarında Covid 19 ile gündemdeki yerini sağlamlaştıran ve kullanım trendide yükselen video konferanslarının aile şirketleri penceresinden değerlendirilmesi, aile şirketlerinde video konferans toplantılarının detayları, toplantı ortamını belirleyen katı faktörlerin detaylarına dair paylaşımda bulunmaya çalıştık

Bu durakta “Toplantı Ortamını Belirleyen Sert Olmayan Faktörlerin Detayları”na birlikte bakmaya ne dersiniz?

Toplantının video konferans veya yüz yüze olmasını belirleyen nispeteen katı olmayan kurallara bakacak olursak:

Toplantı yapılacak aile şirketi üyelerinin toplantıdan beklentilerinin net olarak öğrenilmesi; Video konferans aracılığıyla gerçekleştirilecek toplantı sürecinde her zaman daha iyi olabileceğimizi bilsek de, kullandığımız ortamdan bağımsız olarak etkili iletişimin zor olduğunun farkında olduğumuz kadar dürüstde olmalıyız. En etkili ortamı seçerken ailenin birbirini doğrulama yeteneğini, ailedeki güç dinamiğini ve toplantıdakiler arasındaki güven düzeyini göz önünde bulundurmalıyız.

Toplantı yapılma şeklini etkileyen koşullardan birisi de iletişimde onaylama, doğrulama geri dönüşün sağlanmasıdır. İletişim sürecinde doğrulama; aile şirketi üyelerinin gerek kendi aralarında gerekse biz profesyoneller ile iletişim kurarken onaylama olgusu oldukça önemlidir.

Onaylama, doğrulama ; duyulma ve anlaşılma hissi, baş, göz teması vb fiziksel ve duyduklarımızı tekrarlayan sözel formlarda olabilir. Birbirinizle aynı fikirde olmasanız da, bu doğrulama -onaylama, sohbetin ilerlemesine karşı kapanmasına ve ilerlememesine olanak tanıyan olumlu bir ileri geri diyalog oluşturabilir. Teknoloji insanların aynı anda konuşmasına izin vermiyorsa, sözlü doğrulama biraz daha garip olabilir. Yüz yüze görüşmeler sırasında, hem sözlü hem de sözsüz olarak aynı anda birden fazla kişinin iletişim kurması konusunda daha yetenekliyiz. Teknoloji, olabildiğince sofistike olarak, bu esneklik seviyesini sağlamaz.

Video konferans veya yüz yüze görüşme yapılmasının etkileyen diğer önemli faktörler güven seviyesi ve güç dinamiğidir

Gelecek durakta “Güven Seviyesi ve Güç Dinamiği”  ile yolculuğumuzu sürdürebilmek dileğiyle;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...