Sanal Takımlar-IV

This post has already been read 210 times!

Başarılı Sanal Takımların Oluşum Kilometre Taşları???

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları

Sanal takımlar ile ilgili başlatığımız yazı dizisinin önceki duraklarında rakamlarla sanal çalışma ve sanal ekiplerin oluşum gerekçeleri, sanal takımlar ve sanal çalışma eğilimlerinin artışı, sanal takımların avantajları ve kazanımlarına dair paylaşımlarda bulunmaya çalıştık.

Bu durakta “Başarılı Sanal Takımların Oluşum Kilometre Taşlarına “ yakından bakmaya ne dersiniz?

Sanal takımların başarısında teknoloji ve insanın etki faktörlerinin payları dikkat çekicidir. Yapılan araştırmalar teknolojinin başarıdaki payı yüzde 10 iken insanın başarısı yüzde 90 olması aslında şaşırtıcı değildir.  Sanal takımların başarısında iletişimin etkin rolünü görebiliyoruz. Konu sanal takımların iletişimi olunca, mail, text vb araçlarla gerçekleştirilen yazılı iletişim ile birlikte teknoloji araçları kullanılarak görüntülü görüşmelerin periyodik olarak gerçekleştirilmesi de gündeme gelmektedir.

Görüntülü görüşmeler için Web kameraları, Webex, Skype gibi ses ve video teknolojilerinin kullanılmasının yanı sıra salt metin alışverişiyle ilişkili olarak iletişim ortamı zenginleştirebilir.  Sanal takımların başarıları konusunda dağınık ve uzaktan çalışan takımların başarılarının yükseltilmesi ile ilgili görüştüğümüzde takım üyelerinden bazıları çalışma özgürlüğünden yararlandıklarını ifade ederken, diğerleri uzaktan çalışırken yalnızlık ve kopukluk yaşadıklarını paylaşıyorlar. İki ifade aslında sanal takımların başarısının göstergelerini içerisinde barındırmaktadır.

Sanal takımların başarılı olmaları adına ;

Ekip üyeleri, etkili bir şekilde birlikte çalışabilmeleri için birbirleriyle yeterli ilişkileri sürdürebilmelidir.

Sanal takımlar farklı ülkelerden geliyorsa veya farklı ülkelerde çalışıyorlarsa bu takımların arasında dengenin oluşturulması için kültürel anlayışın sağlanması, kültürel anlayış; küresel işbirliği için bariz bir gerekliliktir. Kültür, insanların çalışma yaklaşımlarını, bağlılıklarını ve meslektaşlıklarını göstermeleri ve etkili ekip çalışması için beklentileri belirlemelerini etkiler.

Sanal takımların başarısını sağlayan bir diğer faktör gerekli taahhüdün sağlanması : ekip üyeleri, ekibin misyonu, değerleri, hedefleri ve beklentileri ile örgütlenmeyi taahhüdünün gerçekleştirilmesi.

İşbirliğinin sağlanması : takım üyelerinin ortak bir amaç, karşılıklı kazanç ve takım süreçleri vardır ve takımın iyiliği için birlikte çalışmaya istekli olmalarının gerçekleştirilmesi.

Etkin iletişim : Ekip üyelerinin birbirleriyle ve yönetim ile iyi iletişimin yol haritasının gerçekleştirilmesi.

Gelecek durakta “Sanal Takımlar ile Gelen Çeşitlilik Yönetimi”ne yakından bakabilmek dileğiyle ;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...