Saha dan Masaya-I

This post has already been read 313 times!

Semt Pazarı ve Satış Mühendisliği ????

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@tsgelisim.com paylaşım dostları,

Hangi iş olursa olsun Masadan Sahaya çalışılmalı deriz. Bir kaç yıl önce “Satış ve İletişim Mühendisliği” atölye çalışmasında tanık olduğumuz ve bu tanıklığın birkaç gün önce tekrar başka bir örnek ile karşımıza çıkışından dolayı saha dan masaya doğru yolculuğunu sürdüren bir satış duayenin hikayesini paylaşmak istedik.

Birkaç yıl önce idi, hazır giyim sektöründe iç giyim konusunda faaliyet gösteren marka şirketlerin birinde “Satış ve İletişim Mühendisliği” atölye çalışması gerçekleştirdik Öncellikle konuya niçin mühendis bakış açısı ile yaklaştığımızı başka bir yazı dizisinde paylaşacağımızı belirterek tanık olduğumuz sahadan masaya doğru gelen başarı hikayesini paylaşmak isteriz.

Üç günlük atölye çalışmasında rol playlarda, dramalarda öne çıkan bir profilin her anlamda farklı, etkileyici ve sürükleyici olduğunu net olarak görmemek mümkün değil idi.

Aslında programın ikinci günün sabahında arkadaşları ile gerçekleştirdiği satış takım çalışması sunumunda başarısına dair ip uçlarını vermeye başlamıştı. Takım çalışması bitikten sonra takım lideri olarak rol alan bu arkadaşı biraz daha sahne de tutma kararı aldık, katılımcılardan arkadaşın satış başarısının arkasında yatan sırları anlamak adına soru hazırlamalarını istedik. Sorular gerçekten çok iyi idi. Farklı bir satış başarı gücüne sahip bu arkadaşımızın bir semt pazarından geldiğini ve orada nasıl keşf edildiğini, bu küresel şirkete geliş serüvenini öğrendik. Program başlamadan önce bu arkadaşımız semt pazarından geldiğini paylaşmamıştı, farklı bir CV’i anlatmıştı, farklı bir CV’’i paylaşmasının sebebi de kendisinde var olan saha odaklı satış sihirinin anlaşılıp anlaşılmamasının test edilmesi imiş.

Semt pazarında kendi tezgahında belirlediği birkaç saat çalıştıktan sonra arkadaşlarına yardımcı olmak ve aslında yerinde sahada eğitim amaçlı da olsa diğer tezgahlarda da sonucu iyi biten kazançlı satışlar yaparmış. Burada vermek istediği mesaj satılan malzeme, konu önemli değil; satışa, ürüne, kendine inanmak önemli, siz ne dersiniz? 

Gelecek durakta” Sahadan Masaya Dair Bir Diğer Örnek” ile yolculuğumuzu sürdürebilmek dileğiyle;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...