AİLE ŞİRKETLERİNDE KUZENLER KONSORSİYUMU: AİLE ŞİRKETLERİNDE KUZENLER AŞAMASI

This post has already been read 4198 times!

 

Aile şirketleri kuzenler aşamasında neden daha dalgalı olabiliyor?

Kuzenler ve aile şirketlerinde med-cezirler…

Merhaba www.ayselevran.com ve www.etsgelisim.com paylaşım dostları

Bu paylaşım durağımızda Aile Şirketlerin de kritik bir faz olan, yönetilmesi farklı yönetim deneyimleri ile birlikte farklı bakış açılarını gerektiren “Kuzenler” aşamasını paylaşıma sunacağız.

Öncellikle Aile Şirketlerinde Kuzenler aşaması bazı literatürlerde belirtildiği gibi aile şirketlerinin bütünsel olarak kuzenler tarafından yönetildiği bir faz olmak ile birlikte üç neslin bir arada olduğu faz olarak da ifade edilmektedir.

Tüm dünya da ki aile şirketlerine bakıldığında yalnız ve yalnız kuzenler tarafından yönetilen ve-ya üç nesil bir arada yönetilen aile şirketleri oranı oldukça az olduğu görülmektedir. Bu gerçekten hareketle erken uyarı sistemlerini devreye alabilmek adına Aile Şirketlerinin henüz ikinci aşamasında yani ikinci jenerasyonda olan ve şirketlerde birinci neslin evlatlarının şirketlere gelişi ile kuzenler topluluğu oluşmaya başlaması ile birlikte Kuzenler Konsorsiyumu çalışmaları başlatılır.

Kuzenler Konsorsiyumu çalışmaları başlatılması ve yolcuğun devam ettirilmesi oldukça zorlu, stresli ve yolculuğun başarı ile devam ettirilmesi için insana – insan oğluna dair her ne varsa dikkate alınması, ince eleyip-sık dokunması gereken bir süreçtir.

Pekiyi Aile Şirketinin Sürdürülebilirliğini sağlamak için başlatılan Kuzenler Konsorsiyumu yolculuğu dahi neden bu kadar zor ve med-cezir gibi sorduğunuzu duyar gibiyiz? Evet erken uyarı sisteminin kendisi bu kadar zorlu ise aslında Kuzenler aşaması neden bu kadar sancılıdır diye mi sorsak? Kuzenler aşaması gerçekten sancılı ve her birey için anlaşılması ve yönlendirilmesi için farklı farklı yetenekleri ve özel anlamayı gerektiren bir süreç.

Bu arada lütfen şuna dikkat edelim tüm problem kuzenlerde, onlar gelmeden önce biz ne kadar rahattık, işimiz ile ilgileniyorduk, birey çekişmeleri, birey problemleri ve kaprisleri gündemimiz de yer almıyordu demeyelim. Sorun kuzenlerde değil, sorun kuzenlerin oluşturduğu med-cezirlerde değil. Sorun demeyelim de Aile şirketinin dalgalı olabilme durumları diyelim.

Özetin özeti Aile Şirketlerinde Kuzenler aşaması neden daha fazla dalgalı olabiliyor? Ve bu dalgalı durumları yönetebilmek adına Kuzenler Konsorsiyumu çalışmaları nasıl faydalı olabilir? bu ve benzer sorulara hep birlikte gelecek paylaşım duraklarında cevap vermeye ne dersiniz?

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com

www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey YÖNETİMİ®

 

Share

You may also like...