Aile Şirketlerinde Patron Kim? Babalar ve Kızları -IV

This post has already been read 284 times!

Kızların Aile Şirketlerine Katılım Gerekçeleri ….????

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları

Babalar ve kızları odaklı aile şirketlerinde patron kim? Yazı dizimizin önceki duraklarında, Aile Şirketlerinde Babalar ve Kızları, Aile Şirketlerinde Kadınlar, Aile Şirketlerinde Kızların Rolleri ve Kendilerinden Beklentileri ile ilgili paylaşımlarda bulunmaya çalıştık.

Bu durakta “Kızların Aile Şirketlerine Katılım Gerekçeleri” konusunu mercek altına almaya ne dersiniz?

Aile şirketlerinde etkin rol alan kız evlatlara; aile şirketlerine katılmak ve faaliyetlerini sürdürme gerekçesini sorduğumuzda, aile şirketlerine katılım bir çok nedeni olduğunu ve fakat ana nedenlerden birisi olarak işi babalarından devralmayı arzu etmeleri olduğunu ifade etmektedirler. Bu ana nedeni duyduğumuzda kız evlatları sadece çalışmaya değil aynı zaman da aslında aile şirketinde etkin bir role sahip olmak istiyor ve özellikle babasının yetkilerini, etkisini devr almak istiyor.

Evet kız evlatlar babalarının tabiri caiz ise koltuğuna talipler, bu talip olma durumunun sadece Türkiye’de değil tüm dünyadaki aile şirketlerine bakıldığında birkaç perspektifte zor olabileceğini görebiliyoruz.

Aile şirketlerinde kızların babalarının rollerini devr alması ile en temel zorluk :

Hangi kültürde olursa olsun bu dönemde dahi iş dünyası ataerkil, patronial olarak sürdürüldüğünden dolayı özellikle büyük erkek evlatların olduğu yerde kız çocuklarının halef olarak görülememesi bu durum kız evlatlara da diğer haleflerin haksız yere seçildiğini his etmelerine ve devamında bu his  hem iş hem de aile ortamındaki baba-kız ilişkisinin kalitesini büyük ölçüde etkileyebilir.

Bu nedenle, kızların, uygulanabilir bir halefi olarak kabul edilme istekleri ve babalarının tercihlerini algılamaları da dahil olmak üzere iyi bir analiz ve paradigma değişikliği için çalışmalar uygulanmasında fayda var.

Eğitim ve danışmanlık hizmeti verdiğimiz birkaç aile şirketinde  psikolojik danışmanlar ve yetenek analizi uzmanları ile aile şirketlerinde faaliyetlerini devam ettiren tüm jenerasyon temsilcilerine kişilik, yeterlilik, yetenek testlerinin ve özel de de haleflerin özel analizlere tabi tutulması yol haritası oluşturmaya başladık.

Aile şirketlerinde babalar ve kızlar arasında zaman zaman istenmeyen gerginliğe yol açan olgulardan birisi rol çatışması olgusudur.

Gelecek durakta “Rol Çatışması Sürecinin”  detaylarına yakından bakabilmek  dileğiyle ;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ

 

 

 

Share

You may also like...