Alie Şirketleri ve Sürdürülebilirlik

This post has already been read 205 times!

Aile Şirketlerinin Ömürleri ??

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları;

Aile şirketlerinde sürdürülebilirlik olgusunu masaya geldiğinde, uzun ömürlü olma parametresi de beraberinde masadaki yerini alabilir. Çünkü sürdürülebilirliği etkileyen parametrelerden birisi de aile şirketinin ömrünün süresidir. Aslında aile şirketlerinin ömürlerinin uzatılması veya uzun ömürlü olmasının sağlanması sürdürülebilirlik ile iç içe geçmiş durumdadır. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?.

Aile şirketlerinde sürdürülebilirlik kapsamında başlattığımız paylaşım yolculuğumuzun bu durağında uzun ömürlülük parametresi kapsamında beyin fırtınası yaparak paylaşım dizimizi sürdürmeye karar verdik.

Sınırlı insan ömrü, değişen aile yapıları, savaşlar, doğal afetler ile endüstriyel ve çevresel türbülansın arka planında uzun ömürlü firmaları ifadesi oldukça etkileyici bir ifade ve bir o kadar da gurur verici bir başarıyı ifade etmektedir.

20 yıla yaklaşan sürede çalışılan aile şirketleri ve bu kapsamda kürsel arenada analiz edilen uzun ömürlü aile şirketleri penceresinden bakıldığında aile şirketlerinin uzun ömürlü olmasını sağlayacak formülleri içeren reçetelerin oluşturulması kadar bu reçetelerin uygulanması da oldukça zor. Aile şirketlerinin uzun ömürlü olması konusunda havlu atmıyoruz sadece bu iş çok kolay diyenler olursa dikkatli olun demek istedik.

Yakın zamanda 35 yılını kutladığımız bir aile şirketinde hissedarlardan birisi aile şirketlerinin uzun ömürlü olduğunu gösteren somut parametreler nelerdir? diye sordu. Şöyle bir derinlemesine analiz ettiğimizde uzun ömürlü aile şirketleri denilince karşımıza iki temel faktör ve-ya parametre çıkıyor bir tanesi ilk kuruluşundan itibaren firmanın isminin devam etmesi, ikincisi de aile üyelerinin kaçıncı nesil olursa olsun halen şirkette varlığının devam etmesi. Türkiye’den örnek verecek olursa diyelim KOÇ grubu , kurulduğundan itibaren Koç ismi devam ediyor ve mevcut durumda Koç ailesinden temsilciler grupta yer almaktadırlar.

Aile şirketlerinin uzun ömürlü olması ile birlikte sürdürülebilirliğini gerçekleştirilmesi adına uygulamada ajandasına yer vermek zorunda olduğu birkaç kritik faktör bulunduğunun her işletme, her aile farkındadır. Bu faktörlerin yer aldığı listeyi oluşturduğumuzda listenin ilk sırasında kabul edilebilir esneklik ile değişimlere adapte olma durumu yer alır. Bu konuda sizlerin düşüncesi nedir? olduğunu

Gelecek durakta aile şirketlerinde sürdürülebilirliği sağlayan diğer parametreler ile ile yolculuğumuzu sürdürebilmek dileğiyle

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...