İnsanlara Ulaşmanın Sırları-VII

This post has already been read 292 times!

İnsanlara Ulaşma Sürecinde Hızın Rolü ???

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları

İnsanlara ulaşmanın sırları yazı dizimizin önceki duraklarında bu konuda yolculuk başlatılma gerekçesine, insanlara kolaylıkla ulaşan insanların elinde sihir bir değnek olup olmadığına, bu insanlarda şeytan tüyünün varlığına, insanlara ulaşabilmenin detaylarına, etkili ikna çevrimi tekniğine, insanlara ulaşabilmenin bilimsel penceresi, amigdala, insanlara ulaşabilmenin kurallarına dair paylaşımlarda bulunmaya çalıştık

Bu durakta insanlara ulaşma sürecinde hızın rolü” ile ilgili beyin fırtınası yapılmasına ne dersiniz?

Sadece liderler değil herhalde tüm insanlar için kritik öneme sahip başarı faktörü : gergin bir durumun akıllıca yönetilmesi adına stres, baskı ve kriz ortamında saldırı modundan, akıl ile duygunun dengelenmiş moduna sağlıklı bir şekilde en kısa zamanda geçilebilmesidir. İşte bundan dolayı hız faktörü diğer bir değiş ile nasıl hızlı hareket edilmesi gerekliliği devreye girmektedir.

Stres anında saldırı modundan dengelenmiş aklı- duygu moduna geçiş için uygulayabildiklerimizi aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Stresli bir karşılaşmadan birkaç dakika sonra biraz sakinleşiriz, nabzımız yavaşlar ve daha yavaş nefes almaya başlarız. Bundan birkaç dakika veya saat sonra, muhtemelen seçeneklerimizi düşünmeye başlamak için yeterli öz kontrolü elde ederiz. Ve daha fazla zaman verilirse, düşünmeye başlarız, iyi de belki bazı süreçlerde geç kalabiliriz.

Zamanımız çok az ise neredeyse saniyeler ile yarışıyor isek ne yapabiliriz? Stresli bir karşılaşmada, başka bir kişiye ulaşmak için bir şans vermekten kaçınmak için, düşüncelerimizi ve duygularımızı saatlerce değil dakikalar içinde kontrol altına almamız gerekir. Kısacası, neredeyse anında sürüngenimizden memelimize, insan beynimize geçmemiz gerekir. Bu imkansız gibi geliyor, ama değil. Aslında, pratik ile, yaklaşık iki dakika içinde yapabilirsiniz. Ve bunu yaptığınızda, bulunduğunuz ortamdaki herkesin avantajlarından yararlanacaksınız, çünkü gerçekten doğru düşünen tek kişi siz olacaksınız.

Pekiyi nasıl yapabiliriz? Stres ya da kriz zamanlarında attığımız zihinsel adımları bilmemiz gerekir. İlginç olan, her kriz bizim için farklı görünse de, aklımız hepsine aynı şekilde davranır. Stres ve kriz durumlarında tepkilerimiz analiz ederek yolculuğumuzu başlatabiliriz.

Gelecek durakta “insanlara ulaşma sürecinde dinlemenin rolü” ile yolculuğumuzu sürdürebilmek dileğiyle ;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...