Tecrübe – Deneyim Herşeydir-II

This post has already been read 174 times!

Deneyimin Derin ve Anlamlı Etkisi ??

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@tsgelisim.com paylaşım dostları

İş dünyasında olduğu kadar insanoğlunun tüm yaşamın deneyimin ne kadar önemli olduğuna dair başlattığımız yazı dizisinin önceki durağında deneyim ile gelen kazanım, deneyimin insana kattığı anlamı kapsayacak şekilde özet bir giriş yapılmıştır.

Bu durakta “deneyimin derin ve anlamlı etkisi” ile yolculuğumuzun sürdürülmesine ne dersiniz?

Yaşamımız boyunca deneyimler bizimle kalır. Deneyim sadece bizim kim olduğumuzu şekillendirmekle kalmaz, aynı zamanda başkalarıyla bağlantı kurmamıza ve ilişki kurmamıza yardımcı olurlar. Açıkçası bizler insan olarak deneyimleri önemsiyoruz, çünkü zor kazanılmış zamanımızı ve paramızı onları yaratmak için harcamak istiyoruz., deneyimler insanlar olarak varlığımız için çok hayati öneme sahipse, kuruluşlar, organizasyonlar ve şirketler için deneyim ne kadar önemlidir?

Hayatımızın yaklaşık yüzde 30’dan fazla zaman dilimini çalışmak için harcadığımızı düşündüğünüzde (haftada sadece 40 – 45 saat arasında çalıştığımızı varsayalım, bu çoğumuzun için 50- 60 saat dahi olabilir) deneyimler ve sonraki hatıraları, bir iş arkadaşı, yönetici ile olmasını istediğimiz veya istemediğimiz ilişki türünü şekillendirmeye yardımcı olur.

deneyim ve organizasyonel tasarım …..

Nihayetinde, çalışanların gerçekleştirdiği eylemler,  oluşturmak istedikleri ilişkileri şekillendiren deneyimlerdir ve buda beraberinde organizasyon tasarımını getirir. Deneyim ile organizasyon arasında bir ilişki olabileceği düşündürücü değil mi? Bu pencereden bakıldığında deneyimin organizasyonlarda derin ve anlamlı etkileri bulunmaktadır. Deneyim olgusunun niçin derinlemesine önemi olduğuna detaylı bakacak olursak.

Bugün üstesinden gelmek zorunda olduğumuz zorluk, işle olan ilişkimizi, memnuniyetin zamanla azalmaya başladığı fiziksel bir satın alma gibi hissetmekten, zaman içinde memnuniyetimizin zamanla arttığı bir deneyime yapılan yatırıma nasıl kaydırılacağıdır. Yapılan araştırmalar yılların tecrübesi ile iş yerinde mutluluk arasında açık bir ilişki olduğunu göstermiştir.

“Deneyim – tecrübe her şeydir” atölye çalışmasında katılımcılara “çalışan deneyimi nedir?” sorusunu sorduğumuzda, bu soruya birkaç pencereden cevap verilmesinin gerekliliği anlaşıldı, yapılan beyin fırtınası sonunda. Çalışan deneyimi olgusunu; çalışanın gözünden, organizasyonun gözünden ve ikisi arasındaki örtüşme veya oluşan açıklık gözüyle detaylı anlaşılmasının farkına vardık.

Organizasyonların, kuruluşların bir parçası olan insanlar için deneyimleri, orada çalışmanın nasıl bir şey olduğudur. Örgütün perspektifinden bakıldığında, çalışan deneyimi çalışanlar için tasarlanmış ve yaratılmış, ya da başka bir deyişle, çalışanın gerçekliğinin nasıl olması gerektiğine inanmasıdır.

Gelecek durakta çalışan – birey deneyimi nasıl oluşur? sorusunu cevaplayarak yolculuğumuz sürdürebilmek dileğiyle ,

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...