Performans İyileştirme -III

This post has already been read 202 times!

Performans Geliştirme Sürecinde Anahtar Yaklaşımlar ???

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları;

Performans iyileştirme ile ilgili başlattığımız yazı dizisinin önceki duraklarında  performans kavramının; iş dünyasının ajandasına giriş gerekçesi, evrimleşmesi yolculuğu, performans kavramının artan önemine dair paylaşımda bulunmaya  çalıştık.

Bu durakta “Performans Geliştirme Sürecinde Anahtar Yaklaşımlar” odaklı beyin fırtınası yapılmasına ne dersiniz?

Küresel şirketlerin Başkanlarının temel odağı; dünyaca ünlü, rekabetçi, yenilikçi ve enerjik bir organizasyon oluşturmak adına sıra dışı insanların değerinden yararlanmaktadır.

İş tasarımı, kalite, bilgi ve maksimum rekabetçiliğe ulaşmak için sürekli enerji harcanmasının gerekliliğinin yanı sıra insanlarla ilgili performans konularında da sürekli çaba gösterilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda küresel dünya çapında bilinen şirketler performans iyileştirme ve geliştirme için teknoloji odaklı sistemler geliştirdiler. Performans iyileştirme – geliştirme sistemlerinin sürdürülebilirliği için teknoloji odaklı sistemler ile birlikte diğer faktörlerde devreye alınmalıdır.

Performans İyileştirme – Geliştirme Sürecinin Kilometre Taşları:

Mevcut durum analizi, neredeyiz? Ne yapıyoruz? İş sonuçlarımızdan memnuniyetler? Şikayetler, talepler nelerdir? Çalışanlarımızın yeterlilikleri hangi seviyede? … vb sorularla mevcut durum analizinin gerçekleştirilmesi.

Varılmak istenen, başarılmak istenen durumun, sürecin netleştirilmesi.

Analiz ve varılmak istenen nokta, durumlar belirlendikten sonra, bizi hedeflere ulaştırmak adına performansı iyileştirmek için seçilen, tasarlanan, geliştirilen ve uygulanan süreçler, yöntemler ve / veya planların net çerçevesinin yol haritalarının oluşturulması

Ve tamda bu nokta da performans iyileştirme – geliştirmenin;  eklektik ve kapsamlı olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Niçin mi? Performans iyileştirme ve geliştirme; organizasyon geliştirme, işletme, psikoloji, iletişim, endüstri mühendisliği, analiz, değerlendirme, problem çözme, mühendislik ve daha birçok ilgili alanından yararlanır.

Başarılı ve Sağlıklı Performans İyileştirme – Geliştirme için Altın Kurallar:

 İnsanlar önemlidir : İnsanlar kuruluşların temel enerjisinin bir parçasıdır. Ekipman ve finansal rezervler önemlidir, ancak insanlar kuruluşların kalbi ve ruhudur. İnsanlar ekipmanı satın alır, çalıştırır ve bakımını yapar.

Uygun performans iyileştirme çözümleri mevcut durum için faydalı olması ile birlikte ve geleceğe yönelik olması

Analiz, tasarım ve geliştirme, uygulama ve bakım ve değerlendirme yaklaşımlarının çok boyutlu olması

Performans iyileştirme uzmanlarının, ekip odaklı ve birbirine bağımlı bir şekilde çalışması

Gelecek durakta performans iyileştirme ve geliştirme sürecinde taahüt eşitliği kavramı ile yolculuğumuzu sürdürebilmek dileğiyle

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...