Karar Verme Süreci-III

This post has already been read 228 times!

Karar Verme Sürecinin Kilometre Taşları???

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları

Karar verme süreci kapsamında başlattığımız paylaşım yolculuğumuzun önceki duraklarında karar verme sürecinin bireyler, organizasyonlar ve kuruluşlar açısından önemi, karar verme sürecinin dinamiklerine dair paylaşımlarda bulunmaya çalıştık.

Bu durakta “karar verme sürecinin kilometre taşları” odaklı beyin fırtınası yapmaya ne dersiniz?

Bir problemin çözümde ve-ya her hangi bir sebepten dolayı gelinen belirsizliği netleştirmek adına karar verilirken dikkat edilmesi ve izlenmesi gereken bir kaç kilometre taşı bulunmaktadır.

İlk faz karar vermeyi gerektiren hedefin tanımlanması, hedefi tanımlayabilmek için doğru soruların sorulması, her konuda ve süreçte olduğu gibi karar verme sürecinde de doğru soruların sorulması oldukça önemlidir. Sorulardan ne yalın olanları, nasıl bir karar verilmesi? Bu kararın verilmesini gerektiren sorun nedir? Bu sorun ne ile ilgilidir? Belirlenecek hedefin avantajları neler olabilir? Muhtemel karar ve olası sonuç ne olabilir? Sorulardan sonra hangi hedefin sağlayacağı maksimum faydanın ne olabileceğinin hesaplanması. Hangi hedefin genel olarak en büyük faydayı sağladığını görmek için mevcut politikalara veya planlara bakılmasında fayda var. Bu süreçte başkalarının görüşlerinin alınması ve objektif fikir birliğinin oluşturulmasına dikkat edilmesi.

Sağlıklı ve sürdürülebilir kararların verilebilmesi için kapsayıcı bilgiler toplanmalı ve  değerlendirilmelidir. Kısa devre yapmak adına çözümler oluşturulamadan ve planlanmadan önce ilgili bilgileri anlamak ve kullanmak gerekir. Doğru bilgilerin toplanması ve değerlendirilmesi içinde aşağıdaki sorulara ihtiyacımız bulunmaktadır:

 İyi bir karara varmak için hangi bilgilerin gereklidir?

Kaliteli bir karar vermek için gerekli tüm bilgi ve uzmanlığa sahip miyiz?

Bu karara yardımcı olması için başkalarına güvenebilir miyiz?

Ne tür bir deneyim önemlidir?

Sorunun kim, ne, neden, ne zaman, nerede ve ne olduğunu sorarak sorunun doğasını anlamak oldukça önemli. Hedefi tanımladık, kararı vermek için bilgileri topladık ve analiz ettik, sırada hangi fazlar var?

Gelecek durakta “Karar Verme Sürecinin Diğer Kilometre Taşları” ile yolculuğumuza devam edebilmek   dileğiyle ;

  Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...