Korona Günlerinde Liderlik-II

This post has already been read 391 times!

Korona Günlerinde Kapsayıcı Liderlik ???

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları;

Korona Günlerinde Liderlik paylaşım yolculuğumuzun bir önceki durağında özellikle kriz dönemlerinde ve dolayısıyla korona günlerinde liderlere niçin ihtiyaç duyulduğu, kriz dönemleri liderlerinin spesifik özelliklerine dair özet bir giriş yapmaya çalıştık.

Bu durakta “ Korona Günlerinde Kapsayıcı Liderlik” odaklı zihin jimnastiği yapılmasına ne dersiniz?

Özellikle belirsizlik dönemlerinde yaşanılan durumu olabildiğince anlaşılabilir kılmak adına tüm sosyal paydaşların görüşlerine ve düşüncelerine başvurulmasında fayda var, bu olguda kapsayıcılık sürecine odaklanmamız gerektiğini bize hatırlatır.

Korona günleri ve sonrasındaki dönemlerdeki süreçlerin etkin olarak liderliğini yapanlar öncellikle durumu olabildiğince iyi anlayabilmek ve etkin bir yol haritası oluşturmak için mevcut durumu ve gelecek fazları analiz ederek işe başlamalıdır. Özellikle korona süreci ve sonrasında etkin liderliğin gerçekleştirilmesi adına oluşturulacak analiz takımına sosyal disiplinlerden de uzmanların katılması sağlanmalıdır. Çünkü korona günleri toplumdaki her bireyi, çalışanı farklı şekilde etkilemiştir, bu gerçekten hareket ile psikoloji, sosyoloji vb sosyal disiplinlerden uzmanların bakış açıları ve analizleri yorumlama yaklaşımları oldukça değerli olacağını unutmamak gerekir.

Analiz sürecine; korona ile gelenlerden etkilenen satış kanalları temsilcileri, bayiler, satış noktaları, müşteriler ve ürün – hizmet sunan tedarikçilerde katılmalıdır. Çalışan, müşteri, tedarikçi ve özetle tüm sosyal paydaşlarla odaklanılmış ve periyodik olarak gerçekleştirilecek analiz süreci belirsizlik döneminin netleşmesine ve sürecin birlikte katılımcı yönetilmesini sağlar.

Belirsizlik döneminin analiz sürecinde dikkat edilmesi gereken faktörlerden birisi sosyal paydaşların kaygılarının analiz edilmesidir, kaygıların analizi iş – ürün – himzet geliştirme ile birlkte yeni iş yapış şekillerinin zeminin oluşması konusunda ip uçları elde edebiliriz. Bir diğer önemli ve bir o kadar da anlamlı faktör; analiz sonuçlarının sosyal paydaşlarla iş modeline dönüşecek şekilde paylaşılmasıdır.

Analiz süreci ve bu sürecin çıktılarının paylaşılmasından sonra ilerleme yol haritasının yine sosyal paydaşlarla oluşturulma fazına geçilir.

Gelecek durakta “Korona Günlerinde Birarada Tutma Liderliği” ile yolculuğumuzu sürdürebilmek dileğiyle ;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir