Sanayi Ürünlerinin Pazarlama Yönetimi-II

This post has already been read 346 times!

Sanayi Ürünlerinin Pazarlanmasının Detayları???

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları

Endüstriyel- Ticari- Sanayi-İşletme ürünleri/hizmetleri pazarlama yönetimi konusunda başlattığımız paylaşım yolculuğumuzun bir önceki durağında Sanayi ürünlerini pazarlama yönetiminin önemi, nihai tüketici ürün/hizmet pazarlamasından farklı olduğu ve ortak olduğu yönlerine dair özet bir giriş yapılmaya çalışıldı.

Bu durakta “Sanayi Ürünlerinin Pazarlanmasının Detayları”na yakından bakılmasına ne dersiniz?

Endüstriyel Malların Pazarlanması; kuruluşlara ürün ve hizmetlerin pazarlanmasında yer alan tüm faaliyetlerden oluşur. Ticari işletmeler, kar ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar, devlet şirketleri ve satıcıları olarak tanımlanır. Endüstriyel ürünler; tüketici veya sınai mal ve hizmetlerin üretiminde ürün ve hizmetleri kullanan işletmelerin faaliyetlerini kolaylaştırır.

Endüstriyel Pazarlama; endüstriyel müşteri isteklerini, ihtiyaçlarını, beklentilerini ve gereksinimlerini keşfetme ve ürüne dönüştürme sürecidir. Hizmet özelliklerini, etkin promosyon planlama, fiyatlandırma ve satış sonrası servis hizmetleri yoluyla, müşterilerin giderek daha fazla bu mal ve hizmetleri kullanmaya ikna etmek sanayi ürünlerini pazarlama faaliyetleri arasında yer alır.

Endüstriyel mal pazarlama süreci tüketim malları pazarlamasının önemli bir bölümünü kapsar. Aslında, tüketici mallarının büyük bir kısmı, nihayetinde tüketicilere ulaşmadan önce bazı ticari pazarlama süreçlerinden geçer.

Endüstriyel pazarlama ile tüketici pazarlaması arasındaki farklılıklara bakıldığında endüstriyel – ticari pazarlama sürecinin detaylarını daha iyi anlaşmış olabiliriz. Sanayi  ile tüketici pazarlaması arasında önemli farklılıklar vardır. Pazarlama yönetiminin temel yapı taşları , ana felsefeleri hem tüketici hem de endüstriyel pazarlarda uygulanırken, endüstriyel pazarlama için özel zorluklar ortaya çıkabilir ve benzersiz güçler bir araya gelebilir.

Endüstriyel pazarda- pazarlama sürecinde;

pazarlar nispeten konsantre ve dağıtım kanalları daha kısa;

alıcılar iyi bilgilendiriliyor

satın alma teknikleri konusunda son derece organize ve sofistike olan, birden fazla sayıda etkileyici satın alma kararlarında farklı bakış açılarına katkıda bulunuyor,

pazarlama kararları için kendi koşullarını yaratır.

Tüketici malları ile ticari mallar arasındaki farkların ana faktörleri şunlardır:

 • Pazar Özellikleri

  • Müşteri Özellikleri
  • Ürün Özellikleri

Gelecek durakta “tüketici malları ile ticari mallar arasındaki farkların” detayları ile yolculuğumuza devam edebilmek   dileğiyle ;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...