Başarılı Liderler – Başarılı Şirketler-II

This post has already been read 441 times!

Başarı için Liderlerin Neye İhtiyaçları Olabilir??

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@tsgelisim.com paylaşım dostları

Başarılı liderler ve şirketler yazı dizisinin bir önceki durağında liderlerin başarılı olabilme sırları ile özet giriş yapmıştık.

Bu durakta “Başarı için liderlerin neye ihtiyaçları olabilir?” sorusunu birlikte cevaplandırmaya ne dersiniz?

Şirketlerin başarılarının sürdürülebilirliğinde etkin rol alan aktörlerden liderlerin hem şirket hemde kendi başarıları için ihtiyaç duydukları üç kritik anahtar ile ilgili detaylı bilgisinin olması ve bu üç anahtarı kendi ajandasına almasında fayda var. Pekiyi nedir bu kadar önemli olan üç anahtar? Özellikli günümüz iş dünyasında hata genel sosyal yaşamda önemi gittikçe artmaya başlayan üç anahtar : Kişisel ilgi, karşılıklı faydalar- çıkarlar, örgütsel ilgi alanları, bu üç anahtarın niçin önemli olduğuna yakından bakalım:

Kişisel ilgi : Tüm iş dünyasında insanlar iyi maaş ve sosyal yardım paketlerini talep ediyorlar, ancak aynı zamanda insanlar; profesyoneller olarak yetişmek, meydan okumak, hedeflere ulaşmak, ilginç bir grup insanla çalışmak ve yeteneklerini başkalarına da eklemek için fırsatların oluşmasını ve bu ortamda çalışmak istiyorlar. Ek olarak, insanlar saygı duymak, yaptıklarından gurur duymak istiyor.

Karşılıklı faydalar –  çıkarlar: Örgütler ve bireyler değer yaratmalı ve birlikte yapmalılar. Bireyler değer yaratamazlar ise, bireyler kuruluşu gönüllü olarak veya başkalarının kararları nedeniyle terk ederler. Kuruluşlar değer yaratamazlarsa, piyasadan zaman içerisinde silinebilirler. Değere ilişkin ölçütler soyut değildir. Gelişmeyi sağlayan büyüme ve performans göstergeleri değerleri kapsamaktadır. Diğer bir değiş ile şirket değerleri sağlıklı büyümeyi sağlar.

Karşılıklı çıkarlara ilişkin bir husus, büyümek ve gelişmek için bireylerin, kuruluşlarının tüm araç ve yeteneklerine erişebilmeleri gerektiğidir.

Örgütsel ilgi alanları : organizasyonların bir numaralı ilgileri hayatta kalmaktır. Bu nedenle, sağlam, çevik ve duyarlı olmaları gerekir. Dahası, ihtiyaç duyulduğunda yetenekli insanlara doğaçlama yapma özgürlüğü vermelidirler. Kuruluşlar, yeteneklerin koordinatörleri, kaynakların tahsis edicileri ve performans ölçütlerinin tutulduğu yerdir.

İyi ve başarılı liderliğin amacı, kurumun sürekliliği – sürdürülebilirliği için bu çıkarları dengelemektir.

Gelecek durakta “organizasyonu bir arada tutma faktörü” ile yolculuğumuza devam edebilmek dileğiyle,

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...