Yeni Liderler İçin-IV

This post has already been read 262 times!

Rekabet Avantajını Etkileyen Faktörler???

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları

Liderlik süreci için hazırlananlar ve-ya liderlik yolculuğunu yeni başlatanlar için başlattığımız yeni liderler için yazı dizimizin önceki duraklarında liderlik yolculuğuna ilk defa çıkanlar, insan- plan ve pratik yapma döngüsü, yeni liderlik sürecinde kendini konumlandırmak kapsamında paylaşımlarda bulunmaya çalıştık.

Bu durakta “Rekabet Avantajını Etkileyen Faktörler “ odaklı beyin fırtınası yapılmasına ne dersiniz?

Her bir işletmenin şirketin bulunduğu sektörün sunduğu fırsatlar, tehditler ile birlikte organizasyonun güçlü ve zayıf yönleri de dikkate alınarak rekabet stratejilerini şekillendirir. Rekabet avantajları şirketlerin performansını şekillendirir.  Rekabet avantajları şirketlerin iş yapış şekli ve kültürüyle nasıl bir ilişki kurulduğunun resmini çizmektedir.

Rekabet avantajlarının belirlenmesi ve uygulamaya alınmasında etkin olanlar liderlerdir, aslında lider den bağımsız rekabet avantajından söz etmek mümkün değil.

Liderler bulundukları organizasyonun pazardaki liderliğini de etkileyecek rekabet avantajlarının şekillendirilmesi adına ;

Rekabet avantajının şekillendirilmesinde etkin rol alan aktörleri önem derecesine göre belirlenmesi. Bu aktörler ile rekabet avantajlarının şekillendirilmesi, rekabet avantajları belirlenirken kapsayıcı ve katılımcı olunmasına dikkat edilmelidir.

Liderler penceresinde rekabet avantajlarının uygulama sürecinde dikkat edilmesi gereken faktörler :

Pozitif olarak kontrolun ellerinde olduğunu his ettirmesi

Kontrollerin kendilerinde olduğunu gösterirken liderlerin iyi bir izlenim bırakması

İlk Günün Kontrolünü Elinize Alın: Liderlik yolculuğunuza başladığınız ilk gün güçlü ilk izlenim için oldukça önemlidir, ilk gün’de her şey biraz daha etkilidir ve bu etki büyütülür de. Niçin bu ilk gün önemli? Liderlik sürecinizde herkes ne düşündüğünüz ve ne yapacağınız konusunda ipuçları yakalamak istiyor olabilir. Bu nedenle, verdiğiniz sinyaller, mesajlar ve bunlarla bağlantılı fotoğraf kareniz gelecekteki yolculuğunuz ve etkinliğini adına çok önemlidir.

Yeni başladığınız yolculuğunuz ve sonrasında etkili olma derecesini pozitif anlamda artırmak için; sizin ile yol alan takım arkadaşlarınız şirketin geleceği ile ilgili olarak lider olarak size inanmalarını sağlayın.

İlk gün mesajınıza ve de vereceğiniz izlenimlere iyi hazırlanın.

Gelecek durakta Yeni Liderler İçin Yeni Reçetlere ile yolculuğumuzu sürdürebilmek  dileğiyle ;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir