Sürdürülebilir Şirket Yönetimi-IX

This post has already been read 470 times!

Sürdürülebilir Şirketlerin Karakteristik Özellikleri ???

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları;

Sürdürülebilir şirket yönetimi kapsamında başlattığımız yazı dizisinin önceki duraklarında rekabet ortamında şirket yönetiminde sürdürülebilirliğin önemi, sürdürülebilir şirket yönetim parametreleri, iş yönetiminde süreklilik olgusu, sürdürülebilir iş yönetiminin gereksinimleri, şirketlerin fonksiyonları, şirket sürdürülebilirliğini etkileyen soyut faktörler, şirket sürdürülebilirliği ile profesyonellik arasındaki ilişki, iş hedefleri, şirketlerin ekonomik hedefleri, şirketlerin sosyal hedeflerine dair  paylaşımlarda bulunmaya çalıştık.

Bu durakta “Sürdürülebilir Şirketlerin Karakteristik Özellikleri” ile yolculuğumuzun sürdürülmesine ne dersiniz?

Şirketlerin sürdürülebilirliğini sağlamak için gerçekleştirilmesi gereken faaliyetler veya sahip olması gereken karakteristik özellikler :

Değişim Faaliyeti: İşletmeler ürün – hizmet sağlamak için bir yandan satın almayı gerçekleştirirken, diğer taraftan ürün ve hizmetlerin hedef kitleye ulaştırılmasını sağlayan satış ile gerçekleştirilen bir değişim faaliyetidir. Bu değişim süreci “fiyat” adı verilen bir değerlendirme için gerçekleşir.

Toplumsal İhtiyaçlar: Şirketler gerçekleştirdikleri ticari faaliyetler ile sosyal ihtiyaçları karşılar. Toplumun kaynaklarını kullandığından dolayı, şirketler toplumun ihtiyaçlarını adil bir şekilde karşılaması birincil sorumluluğudur.

Etkin Risk Yönetimi : İşin doğası kendi içerisinde riski içerir. İş süreçlerinde çeşitli risk türleri vardır. Bazıları sigortalanamaz. Hırsızlık, yangın, hasar, transit kaybı vb. Kayıplar gibi sigortalanabilir riskler sigorta tarafından karşılanabilir. Sel, kıtlık, savaş, isyanlar, deprem, iş süreçlerini etkileyen hükümet politikaları gibi riskler var. Bu riskler sigorta tarafından karşılanamaz ve işletme sahipleri bu tür riskleri taşıyabilmelidir.  

Etkin Pazarlama – Satış Yönetimi : hedef gruplara, insanlara, toplumlara doğru yerde, doğru fiyatla doğru mal sağlamak için pazarlama hizmetleri geliştirmek;

Otomasyonun ve Standartların Oluşturulması : Üretim, pazarlama, finans ve insan kaynakları yönetiminde yer alan iş ve çalışma prosedürlerinin kalitesini artırmak için iş uygulamalarının otomasyonu ve standardizasyonu;

Toplumsal Gelişmeye Katkı Sunmak : Toplumda altyapı tesislerinin geliştirilmesi; Hükümetlerin milli gelirinin büyümesine önemli katkıda bulunmak; İnsanlara istihdam sağlamak

Gelecek durakta “Sürdürülebilir Şirketler için İş Sistemleri “ ile yolculuğumuzu sürdürebilmek dileğiyle ;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir