İtibarı Yüksek Şirketler -II

This post has already been read 626 times!

İş Dünyasının standartlarını oluşturan şirketler?

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları

İtibarı yüksek şirketler yazı dizimizin bir önceki durağında itibar, itibar yönetimi ve itibarı yüksek şirketlere dairlere özet bir giriş yapmaya çalıştık. Bu durakta itibar ile gelen iş dünyasının standartlarını oluşturan şirketlere yakından bakmaya ne dersiniz?

İş dünyasında olanlar veya pazarda ihtiyaç duyulan ürün ve hizmetleri kullanan, tüketen müşteriler, tüketiciler olarak bazı firmaları dünya standartlarında ve hatta dünya standartlarının ötesinde şirketler olduğunu kabul ediyoruz. Pekiyi dünya standardını oluşturan veya diğer bir değiş ile “dünya sınıfı” “dünya sınıfının ötesinde” ifadesi ile tanımlanan şirketlerin özellikleri nelerdir? Bazı şirketler niçin böyle bir sıfatı hak ederler? Cevap kolay der gibisiniz ve de cevabı verdiniz galiba. Birinci sınıf, kaliteli ürünler üreten finansal olarak güçlü şirketler için bu ifade kullanılmaktadır.

Pekiyi bu ifadeyi hak etmek için neler yapar bu şirketler? Bu şirketler kaliteyi artıran, maliyetleri düşüren, müşteri beklentilerini karşılayan veya aşan ve uzun vadeli hissedar değeri yaratan stratejiler geliştirir. Geliştirdikleri bu stratejileri uygulayarak günümüzde rekabet gücü yüksek olan dünyada hissedarların beklediği finansal kazançları etkin bir şekilde üretmektedirler. Bu şirketler bunlarla dahi yetinmiyorlar, daha iyi nasıl yapabilirizi sorgulamaya devam ediyorlar. Dünya standartlarında şirketler, finansal geri dönüşlerden çok daha iyi bir şey modelliyorlar gibi, ne dersiniz?.

Dünya çapında şirketlerin farklı modelleri ile sözleşmenin gücünün arasında nasıl bir ilişki olabilir? Dünya çapında bir şirket dünya çapında sonuçlar için çaba gösterir, bu çabası da yalnız ve yalnız finansal sonuçlar, sahip olduğu finansal güç ile değil, sahip olduğu liderler, müşterileri, tedarikçileri ve çalışanları ile bu çabayı gösterir . Müşteriler, liderler, çalışanlar, tedarikçiler olmadan dünya standartlarında bir şirket oluşturmanın mümkün olmadığının farkındadırlar. Pekiyi sözleşme bu işin neresinde? Diye sorar oldunuz? Dünya çapında şirketler hemen hemen tüm işlemlerinde sözleşmeye dayalı bir ilişkinin inanılmaz gücünü deneyimleyerek dünya standartlarında bir statü kazanmaktadırlar. Dünya standartlarının ötesinde bir şirkete yol açan ilkeleri gerçekten anlayabilmemiz için, sözleşme felsefesi ile gelen bu ahlaki ilişkiler kavramını açıkça anlamamız gerekir. Bu yazı dizimiz  boyunca, antlaşma kelimesini sıkça kullanıldığını göreceksiniz. Çünkü antlaşma; dünya standartlarında olan bir şirketin hayati bir bileşenidir. Sözleşme kavramı ne kadar keyifli ve kulağa hoş gelse de, koşulları, sonuçları belirler ve beraberinde bazı kısıtları getirir.

Gelecek durakta dünya çapında şirketlerde sözleşmenin yerine yakından bakabilmek dileğiyle;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey YÖNETİMİ®

Share

You may also like...