Karizma : Etkileme Sanatı – IV

This post has already been read 261 times!

karizmatik – etkileyici olabilmenin sırları???

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları

Karizma : Etkileme Sanatı paylaşım dizisinin önceki duraklarında çevresindeki insanları, topluluğu etkileyen karizmatik profillerin özellikleri,  etkileyici – karizmatik olmanın neleri getirebileceği, karizmanın kişisel yaşamda ve iş dünyasındaki değerine dair paylaşımlarda bulunmaya çalıştık.

Bu durakta “karizmatik – etkileyici olabilmenin sırları” ile ilgili beyin fırtınası yapılmasına ne dersiniz?

Karizma – etkileme gücünün doğuştan mı? Sonradan öğrenilebilinir mi? Sorusunun paylaşım yolculuğumuzun ilk duraklarında sormuştuk. Her olguda olduğu gibi karizmanın, etkileme cazibesine doğuştan sahip olanlar olduğu gibi bu sihirli değneğe sahip olabilmenin de reçetesini uygulayarak etkileme sanatı öğrenilebilir ve keyifle uygulanabilir. Etkileme gücünü geliştirmek için hangi sırlara ihtiyacımız olabilir?

Etkileyici olabilmenin sırları :

Tüm zamanlara damgasını vuran bireylerin kendini önemli – değerli his etiğinin net olarak ifade edilmesi ve gösterilmesi, etkileme gücünün artırılması ile ilgili verilecek reçetenin ilk sırasında yerini alıyor. O zaman etkileme gücünü artırmak istiyorsanız; başkalarını önemli hissettirin.

Bazı bireyler, insanlar sizin ile vakit geçirme isteğini artırmak ve onların sizin ile dengeli bir şekilde zaman geçirmesini sağlayın. Çalıştığımız şirketlerin birinde lider konumunda ki yönetici o kadar sinir ve kızgın olmasına rağmen tüm organizasyon kendisi ile 5 dakika olsa da vakit geçirmek istiyor bu kişi de merhamet ve bilgi ile gelen sıra dışı bir karizma bulunmaktadır.

İnsan oğlunun doğasında var olan onaylanma ihtiyacı, işte bu doğal olan olguyu anlamlı şekilde uygularsanız karizmatik olma yolunda bir güç daha elde edebilirsiniz. İnsan ait olan ve gerçekliği su götürmez bir diğer faktör kabul görmek. Diyeceksiniz kabul ve onay aynı kapıya çıkar. Hem aynı hemde aynı olmayabilir. Bireyin faaliyetini, görevini çeşitli sebeplerden dolayı onaylayabilirsiniz ve fakat birey kabul görmeyebilir. Kabul ve onay bir arada uygulanırsa gerçekten etkileyici sonuçları beraberinde getirir.

Bir de pür dikkat kesilmek, iletişimde, ilişki de etkili yönetim ilkelerinde sürekli paylaştığımız bir sihirli değnek karizmatik yeteneğinin oluşturulmasında karşımıza çıkıyor. Dinlediğiniz, çalıştığınız çalışanların veya birlikte olduğunuz bireylerin paylaşımlarını ilk defa duyuyormuşçasına dikkate alma, her tarafı kulak kesilerek dinlemek.şartlar ne olursa olsun koşulsuz olum saygı içeren tutum içerisinde olabilmek kabul – onay- takdir- pür dikkat- değerli his ettirmek …. Tüm bunların somut göstergesi nedir? Bingoooo : gülümse, niçin mi? İnsanları görmekten mutluluk duyduğunuzda, benlik saygısı otomatik olarak devreye girer, karşımızdaki insanlar kendilerini mutlu – önemli- değerli his ederler.

Gelecek durakta “Etkileme Gücünün Reçetesinin Detayları” ile yolculuğumuzu sürdürmek dileğiyle;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...