Sanayi Ürünlerini Pazarlama Yönetimi-IV

This post has already been read 301 times!

Ticari Ürünlerin Pazarlama Sürecini Etkileyen Faktörler???

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları

Endüstriyel- Ticari- Sanayi-İşletme ürünleri/hizmetleri pazarlama yönetimi konusunda başlattığımız paylaşım yolculuğumuzun önceki duraklarında sanayi ürünlerini pazarlama yönetiminin önemi, nihai tüketici ürün/hizmet pazarlamasından farklı olduğu ve ortak olduğu yönlerine, sanayi ürünlerinin pazarlanması, tüketici malları ile ticari mallar arasındaki farkların detaylarına dair paylaşımda bulunmaya çalıştık.

Bu durakta “Ticari Ürünlerin Pazarlama Sürecini Etkileyen Faktörler”e yakından bakılmasına ne dersiniz?

Sanayi ürünlerinin büyük bir kısmında tedarik edilen- satın alınan ürünler bir proses eklenerek nihai ürüne dönüştürüldüğü için sanayi ürünün kalitesi nihai ürünün kalitesini etkiler, peynir için satın alınan süt, ceket için alınan kumaş gibi. Bu gerçekten hareket ile ürünün kalitesi konusunda son derece dikkatli olmak zorunluluğu bulunmaktadır. Nihai üretimin pazara zamanın sunulmasını etkilediğinden dolayı servisler ve teslimat programlarına dikkat edilmelidir.  Bir diğer faktör alıcı ve satıcı arasındaki ticari ilişki, ticari alımlarda karşılıklı ilişkiler daha yoğun, kapsamı da daha geniş olabiliyor.

Alıcı-Satıcı İlişkisi kapsamında birçok iş durumu, yakın ve güçlü bir alıcı-satıcı ilişkisi ile tanımlanır. Birçok durumda, soruna yönelik çözümlerin geliştirilmesi, yeni ürün geliştirme / ürün değişikliği, satıcının ve alıcının aktif katılımı ile sağlanır.  Bu tür ilişkiler tüketici pazarlamasında çok yaygın değildir.

Endüstriyel mal pazarlamasında Ar-Ge’nin kritik rolünün oldukça vurgulayıcı ve önemli olduğunun farkındayız. Ar-Ge ile birlikte gündeme gelen konu ürün Şartnamesi; birçok endüstriyel ürün yüksek derecede teknik şartnameye tabi olabiliyor. Teknik şartnamelere bağlı olarak zaman zaman endüstriyel ürünler alıcının teknik gereksinimlerine ve özelliklerine göre özelleştirilir. Endüstriyel malların teknik talebi kapsamında başarılı olmak için, endüstriyel pazarlamacının teknik becerilere ve diğer özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Yukarıda paylaşılan faktörler ve benzeri faktörleri dikkate alarak endüstriyel ürün pazarlaması yapan şirketler kalıcı ve uzun vadeli başarılar elde etmeye devam ederler.

Özetin özeti teknik bilgi, teknik şartnamelere girebilme yeteneği, birlikte ürün geliştirme teknik becerilerine sahip olmak.

Gelecek durakta “Endüstriyel ürünlerin pazarlanmasında hizmet tekliflerinin rolü” ile yolculuğumuza devam edebilmek   dileğiyle ;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...