Hayatın İçerisinden Gelen 7 Dakika – I

This post has already been read 429 times!

Misafir ağırlama talimatı

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları;

Corona günlerinde stres yönetimi adına başlattılan yazı ile terapi, karşılıklı pozitif etkileşim çalışmalarını “Hayatın İçerisinden Gelen 7 Dakika” yolculuğu olarak gerçekleştirme kararı aldık. Bu yolculuğumuzun bu durağında misafir karşılama talimatını yazacağız. Sizin ile de her zaman bu talimatı yazmaya hazır olduğumuzu da belirtmek isteriz.

Bugüne kadar teknik anlamda belki yüzlerce kullanma ve iş yapış şekillerini anlatan detaylı talimatlar, prosedürler yazdım. Misafir ağırlama talimatını yazarken daha önce yazılan talimatların ne kadar kolay yazıldığının farkına vardım. Ne kadar zor şeymiş misafir ağırlama talimatını yazmak. Niçin mi ağır geldi bu talimatı yazma? Siz tahmin edin ve cevabını verin niçin ağırlaştı misafir ağılama talımatının yazım süreci. Neyse başa gelen çekilir yazacağız bu talimatı da hani aradan çıksın ne yapalım.

Kimleri davet edeceğiz?

Misafir ağırlamak oldukça iyi bir enerji gerektiğinden öte farklı bir değer taşıdığından dolayı üniversite çekirdek grubunda yer alan  6 kadın arkadaşını ağırlamalısın, senin ile birlikte yedi kişi olmalı ve yedinin sırrına erecek bir misafirlik serüveni yaşamalısın.

Misafirlikten önce ve sonra hem kendine hemde misafirlerininde kendilerini özel zaman ayırabilmeleri için Cumartesi saat 11:00 – 16:00 arasında misafirlerini davet etsen çok iyi olur.

Misafirleri sade ve yormadan ağırlamak için sabah saat 11:00 de sade ve nispeten hafif bir kahvaltı ile ağırlama yolculuğunu başlatmak için ABC gurme marketten üç çeşit zeytin, lor peyniri olmak üzere 4 çeşit peynir ve yumurta al.

Kahvaltı da neler olacak ?

Kahvaltıda ikram edeceğin yeşillikler, taze sıkılmış meyva suları için  greyfurt, limon, portakal ile birlikte öğleden sonra misafirlerini bir çorba ile uğurlamak için pazartesi günü Göztepe pazarından mevsim sebzelerini ve Kadıköy kadın emeğinden de tarhana al.

Simit, kurabiye, poğaça ve çok tahıllı ekmeği evde yap.

Üniversite yıllarında vapur seyahati sırasında beli kırmızı simli boyalı çay bardaklarını ve tabaklarını almak üzere sultan hamama git, oraya gitmişken baharat vb de al.

Arkadaşların gelmeden bir saat önce evin tüm camlarını açarak evi havalandır, hafif buğu tadını da verecek tütsüleri yakmaya başla, 80’li yıllarda birlikte dinlemekten keyif aldığınız, aşk acılarınızı titreten şarkıların yer aldığı bir liste hazırla. İzlemek için çingeneler zamanı filmini de hazır et.

Kahvaltı için masada peynir, zeytin, mevsim yeşillikleri, çeşitli türlerde pişirilmiş yumurtalar, taze sıkılmış meyva suları, fırından şimdi çıkardığın buram buram kokan ev poğaçaların, simitler, ekmek de masadaki yerini aldırdın. Masayı iştahları şaha kaldıracak şekilde hazırla ve bu arada kendi omzuna dokunarak ya hu kahvaltı sofrasını da mükemmel hazırlıyorum diyerek kendini tebrik et.

Arkadaşlarını müzik, tütsüler eşliğinde karşıla.

7 kişilik kahvaltı orkestrasının yer aldığı masaya geçmeden önce yer minderlerinde veya koltuklarda biraz oturup 5 – 10 dakika kadar trafikte kalan arkadaşlarınızı bekleyin, hatta geç kalmayı alışkanlık haline getiren arkadaşlarınız hakkında inceden inceye dedikodu yapın.

Kahvaltı masasına geçmeden önce içecek bir şeyler istenip istenmediğini , lavaboya gitme ihtiyacı olup olmadığını sor arkadaşlarına. Banyo da da tütsüler ve müzik mevcut olsun.  

Gelecek durakta “ Misafir Ağırlama Talimatının Arkası Yarını ” ile yolculuğumuzu sürdürmek dileğiyle;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

NOT: Corona günlerinde değil de normal bir günde imiş gibi yazıldı bu talimat.

Share

You may also like...