Evden Çalışmak -III

This post has already been read 295 times!

Para Kazanmak ve Tassaruf Yapmak????

Merhaba ayselevran@ttmail.com, aevran@etsgelisim.com paylaşım dostları;

Evden Çalışmak konulu yazı dizimizin önceki duraklarında evden çalışmanın kazanımları, bu çalışma şeklinin yükselen trendi ve  evden çalışma sürecinde patron kim ? sorusunu cevaplayarak paylaşımlarda bulunmaya çalıştık.

Bu durakta “Para Kazanmak ve Tassaruf Yapmak “ odaklı beyin fırtınası yapılmasına  ne dersiniz?

Evden çalışmak ile geleneksel bir işte çalışarak ne kadarlık tasarruf yapılacağını hesaba katılmasında fayda var. ulaşım için harcanan paranın ne kadarını tasarruf ediyorsunuz. İş kıyafetlerine ayrılan bütçeden tassarufunuz ne kadardır? Şirkette yemek yemiyorsanız ve yemeği kendi cebinizden ödüyorsanız buradan gelen tassaruf ne kadardır? Amerika’da gerçekleştirilen bir araştırma da haftanın yarısında evden çalışan birisinin haftalık harcamasının en az %60’ını ve bu yıllığa vurulduğunda ulaşım, kıyafet, kuru temizleme, yemek, atıştırmalık, kahve ve işe giderken gerçekleştirdiği çok da zaruri olmayan harcamalar, evde bıraktığınız çocuğun bakımı için gerçekleştirilen ödemelerin toplam karşılığına gelen rakamın bütçenin %8o’inine kadar tasarruf edebildiğini göstermektedir. Araştırmada bir nokta oldukça ilgi çekici idi, diyelim toplu taşıma veya kendi aracınızla gidip geliyorsunuz yıpranma payınız da finansal bir rakama dönüştürülmüş.

ya dezavantajlar?????

Tam da bu nokta da bir çelişki ile karşı karşıya gelmiyor muyuz? Diye soruyu sormadan edemedim. Harcama gerçekleştirilmeyen kalemlerin karşılığında bazı mesleklerden gelir elde edenlerin gelirlerine darbe vurulmuyor mu? bu sorunun cevabını evden çalışmanın dezavantajları ile ilgili gerçekleştirilecek paylaşım durağında beyin fırtınası yapılmasına bırakarak tasarruf parametresine devam edelim.

Evden çalışanlar kadar işverenler için de evden çalışmak ideal olmaya ve iş veren de bazı kaynaklar çerçevesinde iyi bir tassaruf sağlamaktadır. Artıları ve eksileri ile birlikte evden çalışmanın ajandamıza hızlıca girecek ve buna göre hazırlıklı olmalıyız. Aslında getirdiği bağımsızlık duygusundan dolayı, işinin patron olma hissinden dolayı evden çalışmak her yaş grubunda çeşitli gerekçelerden dolayı cazip olma trendi yükselecektir. 

Evden çalışmanın bir başka cazibe merkezi de dünyanın her yeri için bulunduğunuz noktadan çalışabilme esnekliğine sahip olmanızdır. Bu avantajlara rağmen evden çalışmanın daha önce de belirttiğimiz üzere dezavantajları da bulunmaktadır

Gelecek durakta “Evden Çalışmanın Dezavantajları” ile yolculuğumuzu sürdürebilmek  dileğiyle ;

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA

Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey

YÖNETİMİ®

Share

You may also like...