KRİZ YÖNETİMİ: MASADAN SAHAYA KRİZ NASIL YÖNETİLİR ?

This post has already been read 3745 times!

Kriz mi? Ekonominin Dalgalı olma halleri mi? Sosyoekonomik yaşamın parçalı bulutlu olması durumları mı?

Kriz ve risk entegrasyonu?

Merhaba www.ayselevran.com ve www.etsgelisim.com paylaşım dostları

Kriz ve Risk Yönetimi paylaşım serimizin bu durağında Türkiye’nin olduğu kadar küresel ekonominin gündemine oturan Kriz Yönetiminin dinamikleri ile ilgili beyin fırtınası yapmaya çalışacağız.

Kriz nasıl yönetilir? Sağ duyu ile krizden nasıl güçlenerek çıkılır olgularını gelecek paylaşım duraklarına bırakarak gelin kriz olgusuna nasıl gelineceğine dair birkaç soru sorarak giriş yapalım Kriz Yönetim olgusuna, kriz menüsünün içeriğine.

Kriz olgusunun, bulutlarının bir habercisi yok muydu? Kriz vakasının yaşanacağına dair sinyaller algılanamadı mı? Kriz birdenbire, ansızın mı geldi? Kriz sürecine aniden ve habersiz mi yakalandık?

Tüm bur sorular gerçekçi, rasyonel veriler ile analiz amacı ile sorulur ise kriz süreci farklı yönetilir.  Yok tüm sorular duygusal, kızgınlık ve öfke ile sorulsa ve kriz olgusunun tüm faktörlerinin dış etkenli olduğu bizlerin hiçbir dahlinin olmadığı göz ile sorular irdelenirse kriz süreci farklı yönetilir.

Evet ne dersiniz? Soruları hangi gözlükleri takarak soracağız, analiz edeceğiz? Tercih sizlerin dersek nasıl bir süreçten geçebiliriz?

Farkındayım yine sorular ve sorular dediğinizi duyar gibiyim.

Müsaade ederseniz hadi gelin iki gözlüğü de takarak kriz sürecinin nasıl yönetileceğine dair farklı yolculuklar yapalım.

Birinci gözlük rasyonel, gerçekçi, sistematik diğer bir değişle masadan sahaya doğru kriz rüzgarlarının algılanışından ve sağ duyu ile yönetimine kadar aşama aşama ele alalım.

Evet kriz yönetim sürecinin masa fazında neler var olabilir? Masa da kriz ile ilgili hangi parametreler ele alınabilir? Saha fazında kriz sürecinin hangi dinamikleri uygulamaya alınır. Yakın zamanda on sekiz aylık süre ile yeni bir sektörde yeni bir şirkette başlattığımız etkin Kriz Yönetimi danışmanlığında bu kavramları ele almaya başladık.

Sizlerle de bu çalışmanın her aşamasındaki çıktılardan paylaşımlar yapmaya çalışacağız tabii ki sizlerin zenginleştirmeleri ile

Sevgiyle ve huzurla huzurda kalın

Aysel Evran

ayselevran@ttmail.com; aevran@etsgelisim.com ; www.ayselevran.com, www.etsgelisim.com

BİR FULARLIK FARK!®

İle

MASADAN SAHAYA Devlet Siyaset Aile Şirket Ülke Üniversite Toplum Birey YÖNETİMİ®

 

Share

You may also like...